Sprawa dotyczyła długu spółki komandytowej w upadłości, który został zabezpieczony ustanowieniem hipoteki na kilku nieruchomościach spółki – matki, która była komandytariuszem spółki - dłużnika. Hipoteki zostały ustanowione, w kwotach ponad 10 milionów złotych, w przeciągu roku przed złożeniem przez spółkę – matkę wniosku o ogłoszenie upadłości.
Tymczasem zgodnie z art. 130 ust. 1 Prawa upadłościowego i naprawczego, sędzia-komisarz na wniosek syndyka, nadzorcy sądowego albo zarządcy uzna za bezskuteczne w stosunku do masy upadłości obciążenie majątku upadłego hipoteką, zastawem, zastawem rejestrowym lub hipoteką morską, jeżeli upadły nie był dłużnikiem osobistym zabezpieczonego wierzyciela, a obciążenie to zostało ustanowione w ciągu roku przed dniem złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości i w związku z jego ustanowieniem upadły nie otrzymał żadnego świadczenia.
W przedmiotowej sprawie sędzia-komisarz przychylił się do wniosku syndyka masy upadłości i uznał obciążenia hipoteczne na nieruchomościach spółki – matki za bezskuteczne wobec masy upadłości. Na postanowienia sędziego-komisarza zażalenie wniosła Kancelaria, działając w imieniu klienta, argumentując, iż komandytariusz upadłej spółki komandytowej również pozostaje dłużnikiem osobistym wierzyciela w rozumieniu art. 130 ust. 1 Prawa upadłościowego i naprawczego.
Ostatecznie, Sąd Rejonowy w Kielcach w pełni podzielił argumentację przedstawioną w zażaleniu i uchylił postanowienia sędziego-komisarza oraz uznał hipoteki za skuteczne w stosunku do masy upadłości. Rozstrzygnięcie miało charakter precedensowy – jak dotąd, polskie sądy nie rozstrzygały tego typu sporów. - Pozytywny wynik sprawy jest ważny dla klienta naszej kancelarii, ponieważ w przeciwnym przypadku straciłby możliwość zaspokojenia swoich wierzytelności z przychodów ze sprzedaży przez masę upadłości nieruchomości, na których ustanowione zostały hipoteki - czytamy w komunikacie kancelarii.