Opinia publiczna charakteryzuje się tym , że jest nieodpowiedzialna, nierefleksyjna i okrutna - twierdzi adwokat Tomasz Wardyński. - Zanikła etyka odpowiedzialności za losy przyszłych pokoleń - uważa .
Sposób zachowania się polityków jest w pewnym sensie funkcją kultury kreowanej przez media. To jest kultura spektaklu. Politycy, którzy mówią o ograniczaniu niezależności sędziów to są wariaci, którzy demontują państwo prawa. Wymiar sprawiedliwości zawsze był atakowany i nie ma państwa w Europie, gdzie władza wykonawcza nie atakowałaby władzy sądowniczej . Dlatego, aby zapewnić należyty poziom kultury prawnej, eliminującej populizm, trzeba by już w szkołach podstawowych wykładać zrozumiałym językiem naukę o państwie i prawie oraz podstawy zasad ekonomii.
Nasi politycy tworzą różnego rodzaju mity, które mają powodować złe emocje społeczne, po to aby przyjąć rozwiązania dające satysfakcję pogardzie - uważa adw. Wardyński.
Zdaniem adwokata media uczestniczą w procesie burzenia autorytetów. Jednym z nich jest autorytet wymiaru sprawiedliwości. Rola rzeczników prasowych w sądach jest bardzo istotna, ale trzeba też przypomnieć, że w zasadzie nie wolno wypowiadać się na temat sprawy sądowej, dopóki nie pozna się akt sprawy i stanu faktycznego - podkreśla Wardyński.
Dodał też, ze w Polsce pojawiają się wątpliwe autorytety prawne, wypowiadające się na łamach prasy nie znając stanu faktycznego. Krytyka wyroku przez media, bez poznania akt jest powszechna i czynią to poważne dzienniki i tygodniki. Media sprzeniewierzyły się swojej misji. Nadużyciem jest bowiem nagłaśnianie przez media destrukcyjnych wypowiedzi polityków.
Jak sobie z tym radzić? - Nie jesteśmy sami. Fakt uczestniczenia w Unii Europejskiej daje nam możliwości jednoczenia wysiłków prawników w innych krajach, aby dokonywać implementacji pewnych sprawdzonych rozwiązań - stwierdził adw. Wardyński. - Takich możliwości wcześniej nie mieliśmy.
Wardyński twierdzi, że rola sędziego funkcyjnego, jakim jest rzecznik prasowy sądu ma ogromne znaczenie. Musi on tłumaczyć społeczeństwu czym jest państwo prawa i czym jest niezależność sądów. Niezależność nie jest przywilejem zawodów prawniczych - jak próbują media naświetlić rolę sędziów. Nie służy ona do nadużywania przez sędziów, adwokatów, radców prawnych ich funkcji.
Źródło: Konferencja "Niezależność sądownictwa gwarancją praw i wolności obywatelskich", 24 listopada 2015 r., Warszawa
Dowiedz się więcej z książki | |
Negocjacje dla prawników. Prawo cywilne
|