Absolwenci prawa z dwuletnią praktyką zawodową otrzymają takie same uprawnienia jak radcowie prawni - zakłada przygotowywany przez resort sprawiedliwości projekt ustawy, regulujący funkcjonowanie tzw. doradców prawnych. Projekt jest jeszcze nie dostępny na stronach Ministerstwa.


Podczas Walnego Zgromadzenia Stowarzyszenia Doradców Prawnych zaprezentowano założenia projektu o zasadach świadczenia usług prawniczych, nad którym pracuje obecnie resort sprawiedliwości. Już wiadomo, że nowa grupa zawodowa nie będzie działać jako korporacja prawnicza, jednak jej członkowie otrzymają podobne uprawnienia jak adwokaci czy radcowie prawni. Ich status określi trzystopniowa licencja. Licencję pierwszego stopnia otrzymają automatycznie wszyscy absolwenci prawa. Dokument ten da im uprawnienia do sporządzania opinii prawnych oraz do reprezentowania klientów przed sądem, jednak wyłącznie na podstawie tzw. pełnomocnictwa substytucyjnego, udzielonego wcześniej przez doradcę prawnego posiadającego licencję II stopnia adwokata bądź radcy prawnego. O licencję II stopnia będą starać się natomiast prawnicy z dwuletnią praktyką na rynku oraz legitymujący się dodatkowo odpowiednią liczbą godzin, w roli pełnomocników procesowych. Dokładna liczba godzin nie jest jeszcze znana. Jeżeli doradca nie będzie mógł wykazać się odpowiednią praktyką przed sądem, będzie musiał spełnić inny warunek, czyli ukończenie półrocznego kursu organizowanego przez akredytowane przez Ministerstwo Sprawiedliwości jednostki szkoleniowe. Jego zaliczenie będzie jednoznaczne z zaliczeniem obecności, w roli pełnomocnika na rozprawie. Uprawnienia doradców II stopnia nie będą jednak pełne, gdyż spod ich uprawnień zostaną wyłączone sprawy karne, opiekuńcze i rodzinne.
Tego rodzaju sprawami będą mogli zajmować doradcy z III-stopniową licencją. Jej otrzymanie uzależnione jest od pozytywnie zdanego egzaminu, który zakres merytoryczny będzie się pokrywał z zakresem prowadzonych spraw. Będzie on organizowany przez resort sprawiedliwości, przy współudziale Stowarzyszenia Doradców Prawnych. Licencja umożliwi także występowanie przed Sądem Najwyższym oraz Trybunałem Konstytucyjnym. Doradcy prawni podobnie jak radcowie i adwokaci zostaną objęci obowiązkowym ubezpieczeniem odpowiedzialności cywilnej. Projekt ustawy ma być gotowy w grudniu.

(Źródło: Gazeta Prawna/KW)