Rada Ministrów zajmie się na wtorkowym posiedzeniu projektem nowelizacji prawa o ustroju sądów powszechnych oraz ustaw: o Sądzie Najwyższym i o prokuraturze. Projekt opracował resort sprawiedliwości, który w zeszłym roku został zobowiązany do przygotowania przepisów dotyczących obniżenia zasiłków chorobowych wobec sędziów i prokuratorów.
Zgodnie z proponowaną nowelizacją sędziowie i prokuratorzy przebywający na zwolnieniu lekarskim mają otrzymywać 80 proc. wynagrodzenia, a nie - jak obecnie - 100 proc. Jednak jeśli nieobecność w pracy nastąpiła m.in. z powodu wypadku przy pracy, choroby przypadającej w okresie ciąży lub choroby spowodowanej atakiem na sędziego lub prokuratora w związku z wykonywanym przez niego zajęciem zachowane ma zostać prawo do 100 proc. wynagrodzenia.
Takie zmiany w stosunku do prokuratury i sądów oraz służb mundurowych premier Donald Tusk zapowiadał w październiku zeszłego roku. "Skończymy z tym sztywnym i nieuzasadnionym przywilejem, który także powodował bardzo często nadużywanie zwolnień lekarskich" - mówił wtedy szef rządu. (ks/pap)