8 marca o godzinie 12.00 na Placu Konstytucji rozpocznie się happening poświęcony przemocy skierowanej przeciwko kobietom. Organizatorem happeningu jest Biuro Informacyjne Parlamentu Europejskiego w Polsce. W jego trakcie wystawione zostanie przedstawienie uliczno-teatralne "Lament" z repertuaru Teatru Polonia Krystyny Jandy. Organizatorzy przedstawią dane obrazujące skalę zjawiska przemocy wobec kobiet. W ciągu dnia przechodnie na Placu Konstytucji będą mieli możliwość składania podpisów stanowiących wyraz poparcia dla walki z tym problemem.

"Dla Parlamentu Europejskiego prawa kobiet to temat szczególnie istotny. Trudno w to uwierzyć, ale kobiety doznają znacznie mniej obrażeń w trakcie wypadków samochodowych, napadów i zgwałceń, niż w wyniku przemocy domowej ze strony mężów i partnerów - tłumaczy Jacek Safuta, Dyrektor Biura Informacyjnego Parlamentu Europejskiego."

Prawa Kobiet w Parlamencie Europejskim

Zjawisko przemocy jest problemem, który dotyczy kobiet w każdym wieku, niezależnie od wykształcenia, dochodów i pozycji społecznej. Parlament Europejski, jako jedyna instytucja Unii Europejskiej wyłaniana w wyborach bezpośrednich i na co dzień utrzymująca za pośrednictwem posłów bliski kontakt z obywatelami, jest szczególnie wyczulona na prawa kobiet. W ramach parlamentu działa Komisja Praw Kobiet i Równouprawnienia.

W lutym 2007 Parlament Europejski przyjął sprawozdanie, w którym zaapelował o przyjęcie postawy "zero tolerancji" wobec zjawiska przemocy. W maju 2007 roku zaaprobował wydatkowanie ponad 116 mln euro na realizacje kolejnego etapu programu walki m.in. z przemocą w stosunku do kobiet. Jednocześnie posłowie zaapelowali do rządów państw członkowskich o uznanie przemocy seksualnej i gwałtu w małżeństwie za przestępstwo. Parlament chce zagwarantowania ofiarom przemocy bezpiecznego dostępu do policji, prokuratury i sądów oraz skutecznej egzekucji prawa. Dzieci będące świadkami przemocy wobec swoich matek powinny także zostać uznane za ofiary przemocy.

Przemoc w rodzinie - problem którego nie widać

W październiku 2007 roku TNS OBOP na zlecenie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, przeprowadził w Polsce badania dotyczące przemocy rodzinnej. Jego wyniki są alarmujące. Co trzeci Polak (36%) przynajmniej raz doświadczył jakiejś formy przemocy w swojej rodzinie, a co piąty (20%) przynajmniej raz zastosował przemoc wobec innego członka rodziny. 57% ofiar przemocy w Polsce to kobiety. Prawie co piąty Polak (18%) uważa, że szarpanie czy popychanie współmałżonka nie jest przejawem przemocy w rodzinie, a 24% społeczeństwa uważa, że obrażanie i wyzwiska podczas kłótni są zjawiskiem normalnym. 80% rodzin, w których wystąpił problem przemocy nie korzystało z żadnej formy pomocy.

Źródło: Biuro Informacyjne Parlamentu Europejskiego w Polsce