Zdający rozwiązywali zadania z zakresu prawa karnego, cywilnego, gospodarczego oraz administracyjnego i zasad wykonywania zawodu lub zasad etyki. Egzaminy z zakresu prawa karnego, cywilnego i gospodarczego trwały po 6 godzin, a z prawa administracyjnego oraz z zasad wykonywania zawodu lub zasad etyki - po 8 godzin.
Zadania egzaminacyjne, jednakowe dla wszystkich zdających dany egzamin, zostały przygotowywane przez zespoły, powołane przez Ministra Sprawiedliwości, w skład których wchodzili przedstawiciele Ministra Sprawiedliwości oraz przedstawiciele samorządów zawodowych, wskazani odpowiednio przez Naczelną Radę Adwokacką oraz Krajową Radę Radców Prawnych.
W ocenie zespołów powołanych do przygotowania zadań egzaminacyjnych, prawidłowe rozwiązanie zadań polegało: w przypadku zadań z prawa karnego i cywilnego - na sporządzeniu apelacji w oparciu o opracowane na potrzeby egzaminu akta, w przypadku zadań z prawa gospodarczego: na egzaminie adwokackim - na sporządzeniu apelacji w oparciu o opracowane na potrzeby egzaminu akta, natomiast na egzaminie radcowskim - na sporządzeniu umowy w oparciu o opracowany stan faktyczny, w przypadku zadań z prawa administracyjnego - na sporządzeniu skargi do wojewódzkiego sądu administracyjnego w oparciu o opracowane na potrzeby egzaminu akta, zaś w przypadku zadań z zasad wykonywania zawodu lub zasad etyki - na sporządzeniu opinii prawnej w oparciu o opracowany na potrzeby egzaminu stan faktyczny.
Jak informuje MS, zawodowe egzaminy prawnicze przeprowadziły 83 komisje egzaminacyjne powołane przez Ministra Sprawiedliwości, w tym 34 komisje do przeprowadzenia egzaminu adwokackiego z siedzibą w 13 miastach, tj. po 1 komisji w Białymstoku, Kielcach, Lublinie, Łodzi, Toruniu i Szczecinie, po 2 komisje w Gdańsku, Poznaniu, Rzeszowie i Wrocławiu, 3 komisje w Krakowie, 4 komisje w Katowicach oraz 13 komisji w Warszawie.
Egzamin radcowski przeprowadziło 49 komisji z siedzibą w 19 miastach, tj. po 1 komisji w Białymstoku, Bydgoszczy, Kielcach, Koszalinie, Szczecinie, Toruniu, Wałbrzychu i Zielonej Górze, po 2 komisje w Łodzi, Olsztynie, Opolu i Rzeszowie, po 3 komisje w Gdańsku, Katowicach, Lublinie, Wrocławiu, 4 komisje w Poznaniu, 5 komisji w Krakowie oraz 12 komisji w Warszawie.
Frekwencja na egzaminach była bardzo wysoka. Według nieoficjalnych danych, uzyskanych z poszczególnych komisji egzaminacyjnych do egzaminu, adwokackiego przystąpiło 2311 zdających, a do egzaminu radcowskiego - 3146 zdających, tj. około 99% spośród osób, które złożyły wnioski o dopuszczenie do tych egzaminów.
Z egzaminu adwokackiego nie wykluczono żadnego zdającego, zaś z egzaminu radcowskiego wykluczony został 1 zdający. Oficjalne dane będą znane po przesłaniu Ministrowi Sprawiedliwości dokumentacji z przebiegu egzaminu, w tym protokołów i odpisów uchwał.
Zdający mieli możliwość sporządzania prac egzaminacyjnych - według własnego wyboru - pismem ręcznym lub przy użyciu sprzętu komputerowego, przy czym zdecydowana większość zdających (ok. 99%) rozwiązywała zadania przy użyciu sprzętu komputerowego.
W razie zakłóceń w funkcjonowaniu aplikacji do zdawania zawodowych egzaminów prawniczych, zdający mogli korzystać z pomocy informatyków zapewniających wsparcie techniczne.
W czasie trwania egzaminów w Ministerstwie Sprawiedliwości telefoniczny dyżur pełnił informatyk, celem rozwiązania na bieżąco ewentualnych problemów z działaniem aplikacji.
Podczas egzaminów zdający mieli możliwość korzystania z przyniesionych przez siebie aktów prawnych, komentarzy oraz orzecznictwa. Dodatkowo, komisje egzaminacyjne zapewniły dostęp do stanowisk komputerowych zawierających systemy informacji prawnej.
W przypadku zdających, będących osobami niepełnosprawnymi (23 osoby), czas trwania każdej części egzaminu wydłużono o połowę, tj. odpowiednio do 9 i 12 godzin. W tym roku po raz pierwszy zdającym - matkom karmiącym dziecko piersią przyznano uprawnienie do dwóch półgodzinnych przerw w czasie każdego dnia egzaminu. Z uprawnienia tego skorzystało 71 zdających.
Ogłoszenie wyników tegorocznego egzaminu adwokackiego i radcowskiego przez poszczególne komisje egzaminacyjne nastąpi w kwietniu 2016 r.