Profesor Piotr Hofmański jest autorem i współautorem licznych poczytnych monografii i artykułów naukowych.  Wraz z prof. Stanisławem Waltosiem współtworzył bestsellerowy podręcznik do procesu karnego - "Proces karny. Zarys systemu" (wyd. Wolters Kluwer), zaś we współpracy z prof. Hanną Kuczyńską monografię - podręcznik "Międzynarodowe prawo karne" (Wolters Kluwer). Prof. Hofmański jest też redaktorem serii "System Prawa Karnego Procesowego", którą również wydano w Wolters Kluwer. Monografie wydane w tej serii są niezwykle cenione przez praktyków i teoretyków zajmujących się procesem karnym.

Czytaj: Prof. Hofmański: Prawnicy powinni poszukiwać sposobów reakcji na okrucieństwo>>

Ceniony praktyk z zakresu prawa karnego

Prof. Hofmański jest cenionym na całym świecie praktykiem w zakresu prawa karnego. Był prezesem Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze.

- Prof. Hofmański jest wspaniałym dydaktykiem, pasjonującym naukowcem, ale też wyjątkową osobą dla prawników, a przy tym mimo ogromnej wiedzy, zasług i osiągnięć nadal pozostaje na co dzień niezwykle skromną, a przecież pełniąc wiele prestiżowych funkcji jest wychowawcą wielu prawników i zyskał tak wiele odznaczeń. Ma niezwykle ciekawe przemyślenia dotyczące problemów polskiego wymiaru sprawiedliwości. Jego życiorys może być dobrym scenariuszem na książkę lub może nawet film. Jest niekwestionowanym autorytetem, który łączy bardzo często skłócone środowiska prawnicze. Odważny człowiek, będący autorytetem dla sędziów, którzy przez ostatnie lata wielokrotnie byli prześladowani przez władze. Wśród sędziów, którzy zazwyczaj są dobrze wykonującymi swój zawód prawnikami on na pewno nie jest rzemieślnikiem, ale raczej artystą, który nie obawia się w orzecznictwie sięgać po przepisy Konstytucji czy EKPCz. Dla Prof. Piotra Hofmańskiego zawsze najważniejsze było dążenie do przestrzegania przepisów prawa, dbałość o praworządność czy troska o racjonalną wykładnię prawa, a może nawet nie będzie przesadą przysłowiowego szarego człowieka - podkreśla dr Paweł Czarnecki z UJ.

Księga jubileuszowa

Obchody jubileuszu uświetniło wręczenie profesorowi Księgi Jubileuszowej. Publikację współtworzyło kilkudziesięciu autorów. Wręczenie księgi poprzedził wykład uznanego specjalisty z zakresu postępowania karnego Prof. Volkera Nerlicha. Wydarzenie to odbyło się w ramach działań Centrum Międzynarodowego Wymiaru Sprawiedliwości w Sprawach Karnych.

- Mieliśmy okazję świętować jubileusz wybitnego prawnika, naukowca i dydaktyka, sędziego polskiego i międzynarodowego, a przede wszystkim wspaniałego człowieka, prof. Piotra Hofmańskiego. Cieszę się, że mogliśmy w ten sposób odwdzięczyć się Profesorowi za wszystkie lata wspólnej pracy. Chciałabym podziękować wszystkim osobom, które przyczyniły się do powstania Księgi Jubileuszowej i które uświetniły dzisiejsze wydarzenie. Ten dzień był szczególny również z innego powodu: przed samą uroczystością odbył się pierwszy wykład otwarty zorganizowany przez niedawno powstałe Krakowskie Centrum Międzynarodowego Wymiaru Sprawiedliwości w Sprawach Karnych, którego kierownikiem jest prof. Piotr Hofmański. Naszym gościem był specjalista z zakresu międzynarodowego prawa karnego prof. Volker Nerlich, który podzielił się swoimi przemyśleniami na niezwykle ciekawy temat: "The Condition of International Criminal Justice". Wydarzenie to jest więc również i dla Centrum ogromnym sukcesem i mam nadzieję, że wykład zapoczątkuje tradycję corocznych wykładów otwartych poświęconych tematyce międzynarodowego prawa karnego - mówi dr Sonia Głogowska z UJ.

Sprawne międzynarodowe procesy karne

- Do zadań powołanego w listopadzie 2023 r. przy WPIA UJ Krakowskiego Centrum Międzynarodowego Wymiaru Sprawiedliwości w Sprawach Karnych należy przede wszystkim poszerzanie informacji o systemie ochrony praw człowieka oraz dążenie, do tego by system wymiaru sprawiedliwości w zakresie spraw karnych działał sprawnie. Prof. Volker Nerlich z Humboldt-Universität zu Berlin wychodząc od ewolucji MTK (ICC) oraz podkreślając znaczenie trybunałów hybrydowych omówił praktyczne problem związane z kognicją Trybunału. Zwrócił uwagę, że MTK mimo ponoszenia olbrzymich kosztów finanansowych i rozpoznania niewielkiej liczby spraw zmaga się z licznymi problemami natury politycznej. Podkreślił, że MTK – rozwój przestępczości międzynarodowej nie objętej jurysdykcją tego organu wymagać będzie interpretacji aktualnie obowiązujących przepisów i porozumień między stronami Statutu Rzymskiego, wykładnie przepisów procesowych czy różnego rozumienia tych samych terminów przez prawników z różnych obszarów prawnych, problem z egzekucją wydanych orzeczeń, w szczególności zatrzymania osób w stosunku do których wydano nakazy aresztowania. Podkreślił wyjątkową role tego organu, jako pozwalającego uzyskać rekompensatę dla ofiar zbrodni międzynarodowych - wskazuje dr Czarnecki.

Dodaje, że dyskusje na sali lub w kuluarach dotyczyły codziennych problemach związanych z prowadzeniem skomplikowaniem śledztw, prowadzeniem spraw, w których występuje wielu pokrzywdzonych.