Podczas ostatniego, siódmego już, badania WK Index, zapytaliśmy prawników o problemy lub rozwiązania prawne, jakie mogą stać się w najbliższym czasie ważnym elementem debaty publicznej? Zapytaliśmy również czy polskie kancelarie mogą skorzystać na globalnym trendzie outsourcowania usług prawniczych w tańszych jurysdykcjach?

11 proc. chciałoby liberalizacji prawa pracy na czas kryzysu i wierzy, że prawo pracy stanie się wkrótce jednym z najważniejszych elementów debaty publicznej. Tyle samo ankietowanych prawników wskazuje na potrzebę reformy procedury cywilnej. Taką samą liczbę wskazań (7 proc.) uzyskały – inwestycje w Modelu Partnerstwa Publiczno-Prywatnego, pozwy zbiorowe oraz pakiet ustaw anty-kryzysowych.

Polska tanią jurysdykcją?

Jedna z największych brytyjskich firm prawniczych Simmons & Simmons zdecydowała o wdrożeniu planu outsourcowania niektórych usług prawniczych w jurysdykcjach poza Wielką Brytanią. Kancelaria Simmons & Simmons będzie obniżać koszty usług korzystając z pomocy prawników w innych krajach, gdzie ceny usług prawniczych są niższe. Ankieterzy zapytali prawników czy uważają, że polskie kancelarie mogą skorzystać na globalnym trendzie outsourcowania usług prawniczych w tańszych jurysdykcjach? 52 proc. uważa, że tak, 33 proc. uważa, że polskie kancelarie nie skorzystają na globalnym trendzie, a 15 proc. ankietowanych nie miało zdania. 41 proc. ankietowanych partnerów w firmach prawniczych uważa, że outsourcowanie usług prawniczych w tańszych jurysdykcjach jest dobrym posunięciem, pozwalającym zredukować koszty obsługi prawnej dla korporacji w czasach kryzysu, ale 33 proc. obawia się, że omawiana sytuacja może stać się niebezpiecznym precedensem, który może nie korzystanie wpłynąć na jakość świadczonych usług.