Kancelaria GESSEL zrealizowała w 2006 roku transakcje fuzji i przejęć na łączną sumę ponad 2 mld złotych. Średnia wartość transakcji, przy której pracowali doradcy z departamentu M&A GESSEL wyniosła 150 mln złotych.


Według doradców prawnych z departamentu fuzji i przejęć kancelarii GESSEL, na podstawie analizy własnej oraz badań raportów globalnych firm doradczych, banków inwestycyjnych oraz informacji ze spółek, polski rynek fuzji i przejęć w 2006 roku był warty pomiędzy 15 a 20 mld dolarów. - Obserwujemy wzmożone zainteresowanie polskich firm prowadzeniem akwizycji za granicą. Główne kierunki zakupów to: Ukraina, Słowacja, Niemcy - uważa mec. Beata Gessel, wspólnik zarządzający w kancelarii GESSEL.

W 2006 roku miało miejsce 350-400 ujawnionych transakcji na rynku prywatnym oraz na rynku publicznym. Tylko na liście transakcji, w które zaangażowani byli doradcy kancelarii GESSEL znalazło się prawie 50 pozycji, wliczając transakcje związane z rynkiem nieruchomości. 10 transakcji nie doszło do skutku, ponieważ strony nie osiągnęły porozumienia w sprawie wartości transakcji lub audyt wykazał istotne wady transakcji, lub strony nie uzgodniły istotnych warunków biznesowych transakcji.

Największe transakcje M&A na polskim rynku stanowiły około 40% wartości całego rynku. Były to, wg wartości transakcji: transakcja zakupu litewskiej rafinerii Możejki przez Orlen S.A. o wartości 2,3 mld USD, przejęcie polskich hipermarketów sieci Geant przez niemiecką firmę Metro, gdzie wartość operacji Geant i nieruchomości wyniosła 779 mln EUR; kupno Asseco Poland przez Softbank za prawie miliard złotych, zakup Towarzystwa Europa przez Getin Bank za 560 mln PLN, przejęcie Emax S.A. przez spółkę Computerland S.A. o wartości 500 mln PLN, akwizycja niemal 100% akcji BOS S.A. przez lubelskiego dystrybutora dóbr FMCG Eldorado S.A. o wartości również ok. 500 mln PLN (w roku 2007 Eldorado ma zwiększyć swój udział w BOS do 100%) oraz przejęcie spółki Skarbiec Asset Management Holding S.A. od BRE BANKU S.A. przez fundusz, zarządzany przez Enterprise Investors, za ponad 155 mln złotych. Na rynku bankowym Fortis Bank przejął specjalizujący się w kredytach konsumenckich Dominet Bank. Cena, jaką zapłacił, nie została podana do publicznej wiadomości. Według wcześniejszych wycen, kwota ta może sięgać nawet 700 mln zł.

(Źródło: Gessel/KW)

www.gessel.pl