Rocznicowe obchody zaczęły się w piątek debatą "Polacy solidarni ze światem?" - z udziałem byłego premiera Tadeusza Mazowieckiego. W sobotę odbyło się natomiast walne zgromadzenie członków Stowarzyszenia. Wybrano nowych członków zarządu, w miejsce tych, którym skończyła się kadencja, prezesem organizacji pozostaje Zuzanna Kulińska.
Stowarzyszenie Amnesty International pierwsze kroki w Polsce AI zaczęła stawiać w 1976 r. tuż po protestach w Radomiu i Ursusie. Formalnie organizacja rozpoczęła swoją działalność w 1989 roku. W czerwcu 1990 została zarejestrowana w Sądzie Wojewódzkim w Gdańsku. Jeszcze w tym samym roku, 4 czerwca – w rocznicę masakry na Tiananmen, Amnesty International Polska upominało się przed ambasadą ChRL o los więzionych studentów chińskich. 10 grudnia 1989 r. Stowarzyszenie podjęło akcję popularyzującą mało wówczas znaną treść Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka w 42. rocznicę jej uchwalenia. Od 1991 roku Stowarzyszenie w sposób zorganizowany uczestniczy w światowych kampaniach Amnesty International.
Obecnie biuro Amnesty International Polska mieści się w Warszawie, a aktywiści stowarzyszenia działają w 12 miastach Polski: Białymstoku, Częstochowie, Katowicach, Krakowie, Lublinie, Łodzi, Opolu, Poznaniu, Toruniu, Trójmieście, Wrocławiu i Warszawie. AI Polska ma ponad 4 tys. członków i sympatyków. W ramach prowadzonych kampanii organizowane są happeningi, powstają raporty, wysyłane są apele w obronie konkretnych osób, których podstawowe prawa zostały złamane. AI alarmuje o przypadkach naruszeń praw człowieka na całym świecie. Sekcja polska koncentruje się na wybranych regionach (Białoruś, Rosja, Turcja, Chiny) i zagadnieniach (kara śmierci, stop wojnie z terroryzmem, broń kontrolowana, przemoc wobec kobiet, uchodźcy).