Palikot szacuje, że w raporcie, który powstanie za miesiąc (po uzyskaniu opinii sejmowego Biura Legislacyjnego), będzie przedstawionych około 120 zmian. Na początku kwietnia komisja chce skierować pierwszą partię tych zmian do pierwszego czytania w Sejmie, w maju pierwsze sto z nich powinno wejść w życie . Wśród 150 postulatów znajduje się m.in. wprowadzenie możliwości używania numeru REGON jako tymczasowego NIP na fakturach VAT, czy ujednolicenie zróżnicowanych teraz kursów do przeliczania walut na potrzeby podatków dochodowych, VAT i ustawy o rachunkowości. Komisja proponuje skrócenie do 6 miesięcy obecnie 5-letni obowiązek przechowywania kopii paragonów i wydruków z kas fiskalnych (podatnik byłby zobowiązany przechowywać kopie dokumentów kasowych na nośnikach informatycznych). Uzasadnienie: paragony drukowane na papierze termicznym i tak stają się nieczytelne po około roku.

Palikot podczas konferencji stał na dwóch stertach druków ustaw, którymi zajmuje się komisja. Według informacji PAP, nie wszystkim członkom Komisji taka prezentacja się podobała. Zdaniem Marka Wikińskiego, członka Komisji z ramienia LiD, sposób prezentacji to brak szacunku dla pracy polskich legislatorów.

od 11 stycznia Komisja obradowała na 27 posiedzeniach. Zaproponowała, m.in:

(i) Likwidacja chaosu wynikającego z wymogu stosowania różnych kursów wymiany walut w każdym z podatków. Zmniejszenie zbędnych uciążliwości przedsiębiorców bez wpływu na dochody budżetu. (ii) Likwidacja absurdalnych obowiązków w zakresie ewidencjonowania sprzedaży przy pomocy kas fiskalnych (wymaga zmian w rozporządzeniach Ministra Finansów). (iii) Likwidacja podwójnych zaliczek na podatek dochodowy płaconych w ostatnim miesiącu roku podatkowego (przesunięcie terminu płatności zaliczki za ostatni miesiąc). (iv) Ochrona nabywcy przedsiębiorstwa, zorganizowanej części przedsiębiorstwa oraz niektórych składników majątku trwałego przed odpowiedzialnością za zaległości podatkowe zbywcy. (v) Likwidacja nieograniczonej możliwości zawieszenia postępowania w sprawie lokalizacji inwestycji.

Pobierz dokument z pełną listą bubli prawnych oraz proponowanych rozwiązań wraz z uzasadnieniem. >>  

(źródło: Sejm/PAP/KW)