Firmy  musiał poświęcić załatwianiu administracyjnych formalności więcej czasu niż w roku poprzednim. Wg badań PKPP Lewiatan czas potrzebny na dopełnianie formalności administracyjnych wzrósł do 1,5 godziny.

Z siódmej już edycji badań PKPP Lewiatan „Monitoring kondycji sektora MSP 2007” wynika, że małe i średnie firmy korzystają z dobrej koniunktury, ale koncentrują się planach krótkookresowych. Nie planują długookresowo, ponieważ postrzegają ramy prawne, w których działają, za nieprzewidywalne, niestabilne, a tym samym podnoszące ryzyko działalności gospodarczej. Dodatkowo uważają, że procedury administracyjne i praca urzędów wzmacniają negatywne skutki złego, ciągle zmieniającego się prawa.

Wg badań nie udało się ograniczyć barier rozwoju MSP. Do długiej listy problemów związanych z pozapłacowymi kosztami pracy, brakiem przejrzystości i jednoznaczności regulacji podatkowych, nieelastycznym prawem pracy, etc. doszły nowe, przede wszystkim brak wykwalifikowanych pracowników.  W dalszym ciągu zbyt wysoki jest odsetek MSP oceniających negatywnie sposób obsługiwania firm przez pracowników urzędów. Ponownie najgorzej oceniana przez MSP jest współpraca z ZUS (33,2% złych ocen), jednak nastąpiła tu już znacząca poprawa. Nieznacznie pogorszyła się ocena pracy Urzędów Skarbowych i Urzędów Pracy.

Urzędy kontroli były w 2006 r. dla MSP nieco mniej uciążliwe niż w 2005 r. W roku 2006 w 46,1% MSP nie było żadnej inspekcji z podstawowych urzędów mających prawo do kontroli w przedsiębiorstwach (w 2005 r. – w 34,8%).  W 2006 r. mniej MSP było kontrolowanych. Urzędy Skarbowe skontrolowały 31% MSP, PIP 16,9%, SANEPID 25,3%, Straż Pożarna 11,9%, UOKiK 3,3%, a Inspekcja Ochrony Środowiska 5,4% MSP.  Ciągle zdarzają się kontrole prowadzone w firmie w tym samym czasie, przez różne instytucje kontrolne. W 2006 r. taka sytuacja miała miejsce w 5,8% firm, czyli w 22% kontrolowanych w ciągu roku przez dwie lub więcej instytucji przedsiębiorstwach.

Dla 50% MSP istnienie szarej strefy ma znaczenie dla prowadzenia działalności gospodarczej. Przedsiębiorcy uważąją, że gdyby nie było nieuczciwej konkurencji wynikającej z istnienia szarej strefy, ich przychody byłyby wyższe. Dla 1/3 MSP wzrost ten wyniósłby nawet ponad 20%.  Z odpowiedzi MSP wynika, że Urzędy Skarbowe nie propagują zbyt aktywnie inicjatywy wiążącej interpretacji prawa podatkowego. W 2005 r. z wiążącej interpretacji prawa podatkowego skorzystało 11,7% MSP, a w 2006 r. 12,7%. Aktywność przedsiębiorstw na tym polu jest ograniczona obawami przed kontrolami, które mogą być efektem zapytań zgłaszanych do Urzędów Skarbowych.
Istotnym czynnikiem wpływającym na decyzje dotyczące inwestycji budowlanych są długotrwałe i uciążliwe procedury uzyskiwania pozwoleń na budowę. 62% MSP starających się o nie w 2006 r. uznało, że proces ten trwał dłużej i wymagał więcej formalności niż poprzednio. Instytucjonalne przyczyny braku skłonności MSP do inwestycji koncentrują się na zbyt dużej niestabilności warunków gospodarowania, wynikającą z ciągłych zmian regulacji.

Szefowie MSP musieli poświęcić załatwianiu administracyjnych formalności więcej czasu niż w roku poprzednim. Wg badań czas potrzebny na dopełnianie formalności administracyjnych wzrósł do 1,5 godziny.

(Źródło: KW/PKPP)