Od nowego roku wniesienie przez osobę fizyczną wkładu niepieniężnego do spółki osobowej skutkuje powstaniem przychodu, tyle że wolnego od PIT. Nowe przepisy nie mogą jednak działać wstecz.

Kwestia określenia skutków aportu do takiej spółki budziła ostatnio liczne wątpliwości. Spory dotyczyły zwłaszcza tego, czy u wnoszącego aport (z majątku prywatnego bądź firmowego) powstawał przychód podatkowy. Nie było bowiem jasne, czy można tu mówić o odpłatnym zbyciu składników majątku w rozumieniu art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy o PIT (jeśli były one używane w działalności gospodarczej) bądź w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 (jeśli stanowiły majątek prywatny).

Od 1 stycznia 2011 r. w ustawie o PIT pojawiła się nowa regulacja dotycząca wkładów do spółek osobowych. Zgodnie z  art. 21 ust. 1 pkt 50b, zwolnienie obejmuje "przychody z tytułu przeniesienia własności składników majątku będących przedmiotem wkładu niepieniężnego (aportu) wnoszonych do spółki niebędącej osobą prawną, w tym wnoszonych do takiej spółki składników majątku otrzymanych przez podatnika w następstwie likwidacji spółki niebędącej osobą prawną bądź wystąpienia z takiej spółki". Należy przyjąć, że to dopiero od 1 stycznia 2011 r., wprowadzając nowe przepisy dotyczące wkładów do spółek osobowych, ustawodawca uznał, że wniesienie aportu do spółki osobowej skutkuje pojawieniem się przychodu, tyle że zwolnionego z podatku. Natomiast w stanie prawnym obowiązującym przed tą datą przychód z tego tytułu nie powstawał.

źródło: Rzeczpospolita, 4 stycznia 2011 r.