Podatnicy, którzy nie rozliczą sie z fiskusem w tym terminie popełniają wykroczenie skarbowe i mogą zostać ukarani grzywną. Co więc zrobić o w przypadku, gdy zapomnimy o tym obowiązku? Możliwe są trzy wyjścia z takiej sytuacji.

Możemy sami powiadomić urząd skarbowy o niezłożeniu deklaracji zgłaszając się ze wszystkimi dokumentami poświadczającymi nasze dochody. Na ich podstawie urząd stwierdzi, czy mamy podatek do zapłacenia. Jeśli tak, należy go wpłacić niezwłocznie lub w wyznaczonym terminie

Możemy złożyć zeznania podatkowego po terminie, bez powiadamiania urzędu skarbowego (wysyłając PIT listem poleconym) Popełniamy jednak w ten sposób wykroczenie karne skarbowe, za które grozi to kara od kilkuset złotych wzwyż. Warto pamiętać w tej sytuacji o dołączeniu do zeznania wniosku o odstąpienie od kary.

Możemy także liczyć na to, że będziemy mieli szczęście i fiskus o nas zapomni, a po 5 latach sprawa ulegnie przedawnieniu. Jednak jeżeli będziemy mieli pecha, to zostaniemy ukarani nie tylko za niezłożenie deklaracji, ale wszczęte zostanie także postępowanie podatkowe w celu ustalenia zobowiązań podatkowych, co wiąże się przeważnie z kontrolą podatkową.

źródło: www.trojmiasto.pl