Dotychczas konkurs na te stanowiska składał się z dwóch części. Zmiana polega na rozdzieleniu dotychczasowej drugiej części konkursu - oceny predyspozycji i zdolności ogólnych oraz umiejętności kierowniczych - na dwie oddzielne części.

Tym samym konkurs ma składać się z trzech części:
- sprawdzianu wiedzy zawodowej, przeprowadzanego za pomocą dwóch zadań problemowych i pisemnego testu zawodowego jednokrotnego wyboru;
- oceny umiejętności kierowniczych kandydata w formie pisemnego testu kompetencyjnego zawierającego jednolite dla kandydata na dane stanowisko kryteria dokonywania weryfikacji badanych umiejętności;
- oceny predyspozycji i zdolności ogólnych kandydata w formie rozmowy kwalifikacyjnej przeprowadzanej przez członków komisji konkursowej, która obejmować będzie ustne odpowiedzi na 5 pytań indywidualnych.
Pozwoli to obsadzić ww. stanowiska osobami posiadającymi, poza wiedzą merytoryczną, umiejętności i predyspozycje do zarządzania i kierowania zasobami ludzkimi.

Pozostałe zmiany mają na celu uproszczenie procedur konkursowych i skrócenie czasu potrzebnego na ich przeprowadzenie. Przewiduje się w tym celu wykorzystanie środków komunikacji elektronicznej (Platforma Usług Administracji Publicznej ePUAP) do przeprowadzenia czynności związanych z realizacją postępowania konkursowego, w tym również do złożenia zgłoszenia do konkursu oraz ujednolicenie i ograniczenie liczby dokumentów jakie obowiązany będzie złożyć kandydat przystępujący do konkursu, co poprzez ułatwienie kandydatom składanie kompletnej i prawidłowej dokumentacji, pozwoli odstąpić od wzywania kandydatów do jej uzupełnienia.

Nastąpi też zmiana dotychczasowych warunków odnośnie liczby punktów niezbędnych do przejścia do drugiego etapu konkursu poprzez przyjęcie łącznej sumy punktów za test zawodowy i zadania problemowe. Ostatecznie o wyniku konkursu decydować będzie liczba punktów uzyskana z ostatniego etapu konkursu - tj. rozmowy rekrutacyjnej. Należy w tym miejscu wskazać, że dojście do tego etapu wymagać będzie pozytywnego zaliczenia przez kandydata dwóch poprzednich etapów (sprawdzianu wiedzy zawodowej oraz oceny umiejętności kierowniczych).

Rozporządzenie ministra finansów z 30 marca 2015 r. w sprawie konkursu na stanowisko dyrektora izby skarbowej i naczelnika urzędu skarbowego (Dz. U. poz. 523) wejdzie w życie 29 kwietnia 2015 r.

Informacja pochodzi z programu Lex Administracja Skarbowa