19 czerwca 2011 r. weszła w życie zmiana ustawy o podatkach i opłatach lokalnych dotycząca przedmiotowego zakresu opłaty targowej.

Celem nowelizacji było wykonanie orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego z dnia 8 grudnia 2009 r., sygn. akt K 7/08 (Dz. U. Nr 215, poz. 1674), stwierdzającego niezgodność przepisu art. 15 ust. 2a ustawy o podatkach i opłatach lokalnych z Konstytucją. Zgodnie z tym przepisem opłacie targowej nie podlegała sprzedaż dokonywana w budynkach lub częściach budynków z wyjątkiem targowisk pod dachem oraz hal używanych do targów, aukcji i wystaw. Trybunał uznał, że przepis ten obarczony jest poważną wadą, która polega na niemożności jednoznacznego wskazania desygnatów pojęcia "targowisko pod dachem", a tym samym precyzyjnego odróżnienia budynków lub ich części, w których sprzedaż nie podlega opłacie targowej, od tych. w których sprzedaż taką opłatą jest objęta.

Ustawa z dnia 15 kwietnia 2011 r. o zmianie ustawy o podatkach i opłatach lokalnych  (Dz. U. Nr 102, poz. 584) wprowadza w art. 15 po ustępie 2a, który na skutek wyroku Trybunału Konstytucyjnego utracił moc - ustęp 2b, zgodnie z którym, opłacie targowej nie podlega sprzedaż dokonywana w budynkach lub w ich częściach.

Jolanta Mazur