W przedmiotowej sprawie organ podatkowy orzekł o solidarnej odpowiedzialności byłego prezesa zarządu spółki w likwidacji, za zaległości w podatku od towarów i usług. W odwołaniu były prezes zarzucił nie wzięcie pod uwagę, iż niezgłoszenie wniosku o upadłość spółki nastąpiło nie z jego winy. Były prezes podniósł, że wniosek o ogłoszenie upadłości spółki składano pięciokrotnie, ponieważ za każdym razem sąd wskazywał błędy formalne wniosku, a kiedy wreszcie wniosek został przyjęty, majątek spółki nie był wystarczający na przeprowadzenie postępowania upadłościowego.

Zdaniem organu podatkowego nie można podzielić oceny byłego prezesa, że niezgłoszenie wniosku o ogłoszenie upadłości w terminie nastąpiło bez jego winy, ponieważ sam fakt złożenia do sądu wniosku o ogłoszenie upadłości nie jest wystarczającą przesłanką pozwalającą na uwolnienie się od odpowiedzialności za zaległości, o której mowa w Ordynacji podatkowe j, tj. złożenia w terminie wniosku o ogłoszenie upadłości spółki. Art. 116 o.p. wskazuje na konieczność zgłoszenia, a nie jedynie złożenia wniosku o upadłość we właściwym czasie. Wniosek złożony, aby mógł być uznany za zgłoszony powinien być rozpoznany formalnie, czego efektem winno być wydanie przez sąd postanowienia w sprawie upadłości. Ponieważ członek zarządu zgłosił wniosek o ogłoszenie upadłości został oddalony z uwagi na brak majątku pozwalającego na pokrycie kosztów postępowania upadłościowego, to zasadnym było uznanie zgłoszenia upadłości za dokonane z przekroczeniem terminu.

Sprawa trafiła do WSA w Poznaniu. Sąd potwierdził stanowisko organu wskazując, że były prezes, jako członek zarządu, zgodnie z profesjonalnym charakterem pełnionej funkcji winien niezwłocznie zapoznać się z dokumentacją spółki i jej stanem finansowym. Ma dwa tygodnie na złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości w przypadku stwierdzenia zaistnienia ku temu podstaw. W przypadku przekroczenia tego terminu musi się liczyć z reżimem odpowiedzialności solidarnej za jej długi. A przesłanki zwalniającej z odpowiedzialności nie stanowią wielokrotnie składane wnioski o upadłość spółki. Wniosek, który został zwrócony nie wywołuje bowiem żadnych skutków prawnych.

Wyrok WSA w Poznaniu z 26 czerwca 2012 r., I SA/Po 891/11

Przywołane akty prawne:

Ustawa z 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, t.j.)