Ugrupowania opozycyjne, ostro krytykujące opracowany pod egidą islamistów projekt nowej konstytucji i rozpisane na najbliższą sobotę referendum w tej sprawie, zdecydowanie potępiły podwyżkę, powodującą wyraźny wzrost cen istotnych dla społeczeństwa dóbr i usług. Wprowadzone zmiany sięgają od podwyższenia akcyzy na napoje alkoholowe, papierosy i rozmowy w telefonii komórkowej po zwiększenie opłat od rejestracji samochodów i zezwoleń na pozyskiwanie kamienia budowlanego.

Podwyżka była pomyślana jako element pakietu oszczędnościowego, zaprezentowanego MFW w ramach starań o pożyczkę. Fundusz chce zagwarantowania przez Egipt działań na rzecz redukcji deficytu budżetowego, sięgającego obecnie 11 proc. produktu krajowego brutto.

Wywodzący się z islamistycznego Bractwa Muzułmańskiego Mursi "postanowił wstrzymać wejście tych decyzji w życie" - głosi komunikat umieszczony na jego oficjalnej stronie internetowej. Jak jednocześnie zaznaczono, prezydent "polecił rządowi przeprowadzenie otwartej społecznej dyskusji pod kierownictwem wyspecjalizowanych ekspertów, by ustalić, jakie jest poparcie społeczeństwa" dla tych decyzji.

Kwestia udzielenia Egiptowi pożyczki ma zostać ostatecznie rozstrzygnięta na posiedzeniu władz MFW 19 grudnia. Wstępnie zaaprobowano ją już 20 listopada.

dmi/ mc/