Zgodnie z komunikatem ABW, zatrzymane w połowie stycznia br. na terenie województw śląskiego i małopolskieg oosoby podejrzane są między innymi o to, że za pośrednictwem firm „słupów” handlowały na terenie Unii Europejskiej wyrobami stalowymi, nie odprowadzając należnego Skarbowi Państwa podatku VAT. Straty Skarbu Państwa przekraczają 45 milionów złotych.

Za pośrednictwem fikcyjnych firm, w latach 2012 – 2013, wprowadzono z Łotwy na polski rynek towar o wartości ponad 200 mln złotych pochodzący z łotewskiej huty. Uzyskane w ten sposób pieniądze, pochodzące z przestępstw skarbowych, były przelewane na rachunki bankowe tych firm. Następnie w celu ukrycia prawdziwego źródła pochodzenia, środki te przelewano na rachunki podmiotów zagranicznych i wypłacano w bankomatach.

W związku z zatrzymaniami funkcjonariusze ABW przeprowadzili dodatkowo 24 czynności procesowe, w tym 11 przeszukań. Zabezpieczono także środki w wysokości ponad 400 tys. zł, znajdujące się na rachunkach jednej z firm zaangażowanej w przestępczy proceder.

Zatrzymanym postawiono zarzuty m.in. prania brudnych pieniędzy oraz popełnienia przestępstw karno – skarbowych. Wobec obu z nich sąd zastosował areszt tymczasowy. Grozi im kara pozbawienia wolności do lat 10.