Pytanie

Czy można wystawić zaświadczenie o niezaleganiu w opłacaniu podatku od nieruchomości osobie, która jest współudziałowcem firmy zalegającej z zapłatą podatku?

Zaznaczam jednocześnie, że osoba ta wszystkie podatki, dotyczące posiadanych przez niego nieruchomości są opłacane. Zaległość występuje tylko na ww. firmie.

Odpowiedź

W przypadku, gdy na osobie nie ciążą zaległości w podatku od nieruchomości, nie ma podstaw do odmowy wydania przez organ podatkowy zaświadczenia o niezaleganiu w tym podatku, pomimo, że osoba ta jest współudziałowcem firmy posiadającej takie zaległości.

Uzasadnienie

Zgodnie z przepisami art. 51 § 1 i 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa - dalej o.p. - zaległością podatkową jest podatek niezapłacony w terminie płatności.

Za zaległość podatkową uważa się także niezapłaconą w terminie płatności zaliczkę na podatek, w tym również zaliczkę, o której mowa w art. 23a o.p., lub ratę podatku.

Na mocy art. 51 § 3 o.p. również do należności z tytułu podatków, zaliczek na podatki oraz rat podatków niewpłaconych w terminie płatności przez płatnika lub inkasenta stosuje się przepisy art. 51 § 1 i 2 o.p.

Z kolei art. 52 § 1 pkt 1 i § 2 o.p. stanowią, że zwrotowi bez wezwania organu podatkowego podlega uprzednio zwrócona przez organ podatkowy lub zaliczona na poczet zaległości podatkowych oraz odsetek za zwłokę albo bieżących zobowiązań podatkowych, wraz z oprocentowaniem nadpłata lub zwrot podatku wykazane w deklaracji nienależnie lub w wysokości większej od należnej. Kwoty podlegające zwrotowi traktuje się jako zaległości podatkowe.

Natomiast na mocy art. 52 § 1 pkt 2 i § 3 o.p., zwrotowi bez wezwania organu podatkowego podlega uprzednio zwrócona przez organ podatkowy lub zaliczona na poczet zaległości podatkowych oraz odsetek za zwłokę albo bieżących zobowiązań podatkowych, wraz z oprocentowaniem nadpłata lub zwrot podatku:

a) określone lub stwierdzone w decyzji, która następnie została uchylona, zmieniona lub stwierdzono jej nieważność albo stwierdzono jej wygaśnięcie,
b) stwierdzone na wniosek w trybie art. 75 § 4 o.p., w zakresie wynikającym z tego wniosku, nienależnie lub w wysokości większej od należnej,
c) wykazane dodatkowo, w korekcie deklaracji dokonanej w trybie art. 274 o.p., nienależnie lub w wysokości większej od należnej.

W razie niedokonania zwrotu w terminie 30 dni, organ podatkowy wydaje decyzję, w której określa obowiązek zwrotu w terminie 30 dni od dnia doręczenia tej decyzji. Po upływie tego terminu kwotę podlegającą zwrotowi traktuje się jako zaległość podatkową.

Stosownie zaś do definicji zawartych w art. 6 i art. 7 § 1 o.p., podatkiem jest publicznoprawne, nieodpłatne, przymusowe oraz bezzwrotne świadczenie pieniężne na rzecz Skarbu Państwa, województwa, powiatu lub gminy, wynikające z ustawy podatkowej. Podatnikiem jest zaś osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej, podlegająca na mocy ustaw podatkowych obowiązkowi podatkowemu.

W związku z powyższym, w przypadku, gdy na osobie, o której mowa w pytaniu, nie ciążą zaległości w podatku od nieruchomości, nie ma podstaw do odmowy wydania przez organ podatkowy zaświadczenia o niezaleganiu w tym podatku, pomimo, że osoba ta jest współudziałowcem firmy posiadającej takie zaległości.

Na podstawie art. 109 § 1 o.p. w sprawie odpowiedzialności podatkowej osoby trzeciej przepisy m.in. art. 51 § 1 o.p. stosuje się odpowiednio. Co za tym idzie o ewentualnej zaległości podatkowej w podatku od nieruchomości u osoby będącej udziałowcem firmy mającej zaległości w podatku od nieruchomości, może być mowa dopiero po orzeczeniu odpowiedzialności tej osoby za zaległości firmy w podatku od nieruchomości w trybie przewidziany w rozdziale 15 "Odpowiedzialność podatkowa osób trzecich" działu III "Zobowiązania podatkowe" o.p.

Dowiedz się więcej z książki
Ordynacja podatkowa. Komentarz
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł