W czwartek Sejm przyjął wszystkie poprawki zaproponowane przez Senat do nowelizacji ustaw: o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Tym samym prace parlamentarne nad powyższą nowelizacją trzech ustaw zakończyły się.

Jedna z przyjętych poprawek ma umożliwić przedsiębiorcom zaliczenie do kosztów uzyskania przychodu wartości żywności darowanej organizacjom charytatywnym. Rozwiązanie to, wraz ze zmianami w ustawie o VAT, ma zachęcić firmy do przekazywania żywności potrzebującym.

Jeżeli przedsiębiorca zaliczy w koszty uzyskania przychodu wartość darowanej żywności, nie będzie mógł już zaliczyć jej do darowizn, które podlegają odliczeniu od dochodu. Zgodnie z ustawami: o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o podatku dochodowym od osób prawnych, dochód można obniżyć o wartość darowizn przekazanych na określone w tych ustawach cele (m.in. pożytku publicznego, krwiodawstwa, kultu religijnego). W przypadku firm jednoosobowych odliczenie to nie może przekroczyć 6 proc. dochodu, zaś w przypadku firm rozliczających się podatkiem dochodowym od osób prawnych - 10 proc.

Inna zaakceptowana przez Sejm senacka poprawka rozszerza stosowanie nowej ulgi mieszkaniowej. Zgodnie z poprawką, z podatku dochodowego od osób fizycznych zostaną zwolnione dochody ze sprzedaży nieruchomości, jeżeli w ciągu dwóch lat zostaną przeznaczone nie tylko na spłatę kredytu hipotecznego, ale także na spłatę innych kredytów zaciągniętych na spłatę wcześniejszego kredytu hipotecznego (refinansowych, konsolidacyjnych).

Ulga mieszkaniowa ma zastąpić obecną ulgę meldunkową, która zwalnia dochody ze sprzedaży mieszkania pod warunkiem, że sprzedający był w nim zameldowany przynajmniej rok.
Planowane zwolnienie obejmie dochód ze sprzedaży nieruchomości, jeżeli w ciągu dwóch lat zostanie on przeznaczony m.in. na zakup mieszkania, budynku mieszkalnego czy gruntu budowlanego lub spłatę kredytu mieszkaniowego. Ulga ma dotyczyć także zakupu gruntu, który nie ma charakteru budowlanego, jeżeli w ciągu dwóch lat od zakupu stanie się on gruntem budowlanym.

Sejm przyjął także senacką poprawkę nakazującą pracodawcom uwzględnienie ulgi na dzieci w rozliczeniach podatkowych swoich pracowników za 2008 r. Tym samym firmy przestaną uwzględniać w deklaracjach pracowników tę ulgę dopiero w rozliczeniu za 2009 r., a nie jak planował pierwotnie rząd - od tego roku.

Uchwalona wcześniej przez Sejm nowelizacja wprowadza szereg korzystnych - zdaniem ekspertów - zmian dla podatników. Modyfikuje zasady przekazywania 1 proc. podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego.

Zliberalizowane zostały zasady tzw. ulgi odsetkowej. Pozwala ona na odliczenie od dochodu odsetek od kredytu (pożyczki) zaciągniętego na budowę domu lub mieszkania. Nowelizacja przewiduje, że ulga obejmie także kredyty refinansowe zaciągnięte na spłatę kredytów mieszkaniowych.

Nowela wprowadza nowe zwolnienia. Obejmą one np. pomoc finansową udzieloną z budżetu państwa lub jednostek samorządu terytorialnego w związku ze zdarzeniem losowym. Z podatku będą ponadto zwolnione dochody z nagród uzyskanych przez podatników za wybitne osiągnięcia, w części przekazanej na cele pożytku publicznego.

Zmiany dotyczą także ulgi prorodzinnej (na dzieci). Będą z niej mogli korzystać nie tylko rodzice i opiekunowie prawni, ale także rodzice zastępczy. W ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych mają się znaleźć także nowe zasady dotyczące preferencyjnego rozliczenia podatkowego osób samotnie wychowujących dzieci.

Podatnicy będą mogli odliczyć od dochodu obowiązkowe składki społeczne i zdrowotne zapłacone za granicą, jeżeli nie zostały wcześniej odliczone od dochodu.

Nowelizacja upraszcza zasady zaliczania w koszty składek od wynagrodzeń. Pracodawcy, którzy wypłacają je regularnie, będą mogli uwzględniać je jako koszty w miesiącu, którego wynagrodzenie dotyczy lub w następującym po nim. Firmy będą mogły zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki na zaniechane inwestycje.
Kolejna propozycja przewiduje, że od użyczonej nieodpłatnie nieruchomości podatek zapłaci tylko jej użytkownik. Zostanie z niego zwolniony jej właściciel.

Ponadto nowelizacja znosi obowiązek odprowadzania - w przypadku rozliczenia za ostatni miesiąc podatkowy - podwójnej zaliczki na podatek dochodowy. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, w grudniu firmy muszą płacić zaliczkę nie tylko za listopad, ale także za grudzień.

Nowelizacja ma wejść w życie 1 stycznia 2009 r. Teraz zostanie przesłana do podpisu prezydentowi.