Jesteśmy spółką z o.o., wykonujemy usługi przewozu osób. Za przewóz na terenie Niemiec płacimy VAT.
Czy o kwotę należnego VAT za rok 2007 zapłaconego w 2008 r. powinniśmy pomniejszyć sprzedaż roku 2007?
Czy może zapłacony VAT stanowi koszt uzyskania przychodu (którego roku?)?
Zgodnie z istniejącą praktyką, nie do końca zgodną z przepisami prawa, zagraniczny VAT pomniejsza przychody podatkowe.

Zgodnie z przepisem art. 12 ust. 4 pkt 9 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654, z późn. zm.) - dalej u.p.d.o.p., do przychodów podatkowych nie zalicza się należnego podatku od towarów i usług.

Podobnie przepis art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176, z późn. zm.) - dalej u.p.d.o.f., stanowi, że u podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

Natomiast przepis art. 155 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535, z późn. zm.) - dalej u.p.t.u., stanowi, że w przypadkach nieuregulowanych w odrębnych przepisach, do przychodów opodatkowanych podatkiem dochodowym od osób fizycznych nie zalicza się należnego podatku od towarów i usług oraz zwróconej różnicy podatku od towarów i usług.

Tak więc należny podatek od towarów i usług z pewnością nie jest przychodem podatkowym. "Podatek od towarów i usług" to podatek pobierany na podstawie przepisów u.p.t.u. Podatek od obrotu nakładany w innych państwach członkowskich UE to "podatek od wartości dodanej". Zgodnie bowiem z przepisem art. 2 pkt 11 u.p.t.u. pod określeniem "podatek od wartości dodanej" rozumie się "podatek od wartości dodanej nakładany na terytorium państwa członkowskiego, z wyjątkiem podatku od towarów i usług nakładanego tą ustawą".

Podatek MwSt nakładany na Waszą sprzedaż w Niemczech to "podatek od wartości dodanej". Nie ma wyraźnych podstaw prawnych do tego, aby nie wliczać tego podatku do wartości przychodów. W praktyce wszakże zdarzają się interpretacje organów podatkowych, które pozwalają na niewliczanie wartości zagranicznego VAT (nakładanego w innych państwach członkowskich) do wartości sprzedaży (przychodów podatkowych).

Przykładowo: Naczelnik Urzędu Skarbowego w Końskich w piśmie z dnia 29 kwietnia 2005 r., PD 415/231/04[br] PD 415/66/05, http://sip.mf.gov.pl, stwierdził: "przychód stanowiący podstawę opodatkowania ryczałtem od przy-chodów ewidencjonowanych, uzyskany przez podatnika mającego miejsce zamieszkania (siedzibę) na terenie Polski, podlega pomniejszeniu o należny podatek od wartości dodanej zapłacony na terenie Królestwa Szwecji". Z kolei Naczelnik Urzędu Skarbowego w Lipsku w piśmie z dnia 20 lutego 2006 r., 1447/NDM/415/1/06/BS, http://sip.mf.gov.pl, stwierdził: "opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym podlega przychód uzyskany przez Pana z usług remontowo-budowlanych w Norwegii pomniejszony o zapłacony tam podatek od wartości dodanej".

Również Ministerstwo Finansów wyjaśniło w piśmie z dnia 2 grudnia 2005 r., PB3-1725/8213-280/WK/05, VGK, w sposób następujący: "Z uwagi na tożsamość podatku od wartości dodanej oraz podatku od towarów i usług podatek ten powinien podlegać tym samym regulacjom podatkowym przewidzianym w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych (updop) co podatek od towarów i usług obowiązujący na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Oznacza to, że rozwiązania zawarte w przepisach art. 12 ust. 4 pkt 9 updop, na mocy którego do przychodów podatkowych nie zalicza się należnego podatku od towarów i usług, należy odnosić także do podatku od wartości dodanej. Analogicznie należy postępować w przypadku przyjętych rozwiązań w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych regulujących kwestię kosztów uzyskania przychodów w kontekście podatku od towarów i usług".

Można się nie zgadzać z powyższymi pismami - są one racjonalne, jednakże nie mają wyraźnej podstawy prawnej (a nawet sprzeczne są z przepisami podatkowymi) - lecz, powołując się na nie, można zmniejszyć sprzedaż (wysokość przychodów za 2007 r.).

Uwagi

Moim zdaniem rozwiązaniem bardziej zgodnym z przepisami byłoby policzenie przychodów w wysokości "brutto" (to znaczy z zagranicznym podatkiem od wartości dodanej). Kwoty podatku zapłaconego na początku 2008 r. należnego za okresy w 2007 r. zaliczyłbym natomiast do kosztów podatkowych 2007 r. Są one bowiem związane z przychodami 2007 r., zaś moment ich poniesienia umożliwia zaliczenie ich w koszty 2007 r.