Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 15 kwietnia 2014 r.

W ramach prowadzonej działalności spółka wysyła swoich pracowników w krajowe, jak i w zagraniczne podróże służbowe. W czasie tych podróży pracownicy nabywają m.in. śniadania, obiady i kolacje. Zwrot kosztów wyżywienia poniesionych w trakcie podróży służbowej spółka wypłaca w postaci diety do wysokości określonej w rozporządzeniu o podróżach służbowych. Natomiast same koszty delegacji pracownicy pokrywają z reguły na jeden z następujących sposobów:

- ze środków spółki otrzymanych przed rozpoczęciem podróży w formie zaliczki, lub

- ze środków znajdujących się na karcie należącej do spółki przekazanej pracownikowi na czas podróży służbowej.

W przypadku, gdy pracownicy w trakcie podróży służbowej bezpłatnie nabywają śniadania, obiady i kolacje spółka pomniejsza wypłacane diety (odpowiednio w przypadku podróży służbowej zagranicznej lub krajowej):

- z tytułu zapewnionego śniadania o 15 proc. lub 25 proc. należnej diety;

- z tytułu zapewnionego obiadu o 30 proc. lub 50 proc. należnej diety;

- z tytułu zapewnionej kolacji o 30 proc. lub 25 proc. należnej diety.

Przy czym wartość śniadania, obiadu lub kolacji, jakie spożywa pracownik, z reguły przekracza potrącaną z diety kwotę.

Zdaniem spółki wartość wyżywienia zapewnionego pracownikowi w trakcie podróży służbowych w wysokości wyższej niż kwoty wskazanych potrąceń nie stanowią dla pracowników przychodu opodatkowanego podatkiem dochodowym od osób fizycznych, a na spółce nie ciąży obowiązek płatnika.

Fiskus był innego zdania i uznał, że ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 16 lit. a) ustawy PIT korzystają wyłącznie należności otrzymane na pokrycie kosztów wyżywienia, które nie przekraczają wysokości przysługującej diety przeznaczonej na pokrycie kosztów wyżywienia. Nadwyżka ponad kwotę objętą zwolnieniem stanowi przychód pracownika ze stosunku pracy podlegający opodatkowaniu. Zatem, na spółce - jako płatniku - ciąży obowiązek pobrania zaliczki na podatek na zasadach określonych w art. 32 ustawy w związku z art. 12 ust. 1 ustawy o PIT.

W konsekwencji, fiskus stwierdził, że zwrot poniesionych wydatków na wyżywienie dla zatrudnionych pracowników, zarówno w sytuacji, kiedy pracownikom wypłacono zaliczkę na wyżywienie, jak i w sytuacji, kiedy tej zaliczki nie wypłacono, lecz przy tym wyposażono pracownika w kartę należącą do spółki - stanowiący nadwyżkę ponad limity określone w rozporządzeniu o podróżach służbowych - powinien być opodatkowany podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 15 kwietnia 2014 r., ILPB2/415-73/14-4/WM

Zobacz też: Posiłki na delegacji są zwolnione z PIT tylko do wysokości diety >>

Omówienie pochodzi z programu Vademecum Głównego Księgowego