Doradcy podatkowi ponoszą odpowiedzialność dyscyplinarną za niewykonanie lub nienależyte wykonanie obowiązków zawodowych określonych prawem oraz za czyny sprzeczne z zasadami etyki zawodowej.

W świetle ustawy z odpowiedzialnością dyscyplinarną muszą się liczyć doradcy, którzy nie zawiadomią Krajowej Rady Doradców Podatkowych o wszelkich zmianach danych objętych wpisem na listę w terminie 30 dni od dnia zaistnienia tych zmian. Podobnie jest z doradcami będącymi wspólnikami spółek, o których mowa w art. 27 ust. 1 pkt 1a Udp, którzy nie prześlą w terminie 14 dni od dnia zawarcia umowy lub uprawomocnienia się postanowienia sądu rejestrowego Krajowej Radzie Doradców Podatkowych odpisu umowy spółki, a w przypadku spółek handlowych – także wypisu z rejestru przedsiębiorców.

Odpowiedzialność dyscyplinarna grozi doradcy wykonującemu ten zawód i prowadzącemu działalność gospodarczą lub będąc zatrudnionym, jeżeli to wykonywanie lub to zatrudnienie powoduje konflikt interesów i niezgodności między poszczególnymi rodzajami działalności lub zatrudnienia, narusza niezależność i bezstronność doradcy podatkowego lub pozostaje w sprzeczności z zasadami etyki zawodowej doradcy podatkowego.

Członek Izby może zostać ukarany za niedopełnienie ustawowego obowiązku zawarcia umowy ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej za warunkach określonych w art. 4 ust. 1 pkt 3 Udp.

Ustawa w art. 64 ust. 1b określa także zasady ponoszenia odpowiedzialności doradców podatkowych wchodzących w skład zarządów spółek  z ograniczoną odpowiedzialnością lub spółek akcyjnych, które spełniają warunki określone w Udp.

Karami dyscyplinarnymi są upomnienie, nagana, zawieszenie prawa wykonywania zawodu na okres od 6 miesięcy do lat 3, pozbawienie prawa wykonywania zawodu (wymierzenie tej ostatniej kary pociąga za sobą skreślenie z listy doradców podatkowych).

Podstawa prawna: art. 64 ustawy o doradztwie podatkowym z dnia 5 lipca 1996 r. o doradztwie podatkowym z późn. zm.