W przedmiotowej sprawie spółka zwróciła się do organu podatkowego z pytaniem co do możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych przez nią na rzecz kontrahentów podczas spotkań biznesowych w siedzibie spółki. Spotkania związane są z prowadzoną działalnością gospodarczą. Podczas takich spotkań podawany jest drobny poczęstunek w postaci napojów (np. kawa, śmietanka do kawy, herbata, woda, soki,) i słodycze (np. ciastka, paluszki, cukierki).
Spółka uznała, że wydatki na drobny poczęstunek w postaci napojów (np. kawa, śmietanka do kawy, herbata, woda, soki,) i słodycze (np. ciastka, paluszki, cukierki) nie stanowią kosztów reprezentacji i powstają w związku z jej przychodami. Dlatego też spółka zamierza traktować je jako wydatki podatkowo zaliczane do kosztów uzyskania przychodu, a także skorygować dotychczasowe rozliczenia.

Jednak zdaniem organu podatkowego wydatki na nabycie artykułów spożywczych (kawa, herbata, ciastka) oraz słodycze (ciastka, paluszki, cukierki) podawanych w trakcie spotkań z kontrahentami w siedzibie firmy są kosztami reprezentacji, o której mowa w art. 16 ust. 1 pkt 28 ustawy o CIT i jako takie nie mogą stanowić kosztów uzyskania przychodów. Według organu podniesiona przez spółkę kwestia dotycząca wystawności, okazałości, wytworności poczęstunku, w ogóle nie stanowi kryterium kwalifikowania wydatków, jako reprezentacji, gdyż o takim charakterze decyduje związek z pełnieniem funkcji przedstawicielskich, rozumianych, jako występowanie w imieniu podatnika, a nie okazałość lub wystawność sprawowania takiego przedstawicielstwa. Rozróżnienie wydatków związanych z reprezentacją na zwyczajne, okazałe, wystawne nie ma żadnego uzasadnienia normatywnego. Podsumowując, wydatki na zakup żywności, napojów podawanych i świadczonych w trakcie spotkań biznesowych z kontrahentami niezależnie od miejsca podawania zakupionych artykułów spożywczych i napojów oraz niezależnie od miejsca spożywania posiłku, nie stanowią kosztów uzyskania przychodów, na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 28 ustawy o CIT.

Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 30 listopada 2012 r., IPTPB3/423-327/12-2/PM, LEX nr 157790

Komentarz do interpretacji czytaj w Rzeczpospolitej

Zobacz też:

Wydatek na spotkanie zawsze jest kosztem reprezentacji

Wydatek na alkohol dla pracowników nie jest kosztem podatkowym

NSA: dla ustalania warunków kontraktu wydatki na usługi gastronomiczne nie są istotne

Okazałość nie kwalifikuje wydatku do kosztów reprezentacji