Z wnioskiem o wydanie interpretacji wystąpił przedsiębiorca prowadzący działalność w zakresie świadczenia usług marketingowych, sprzedaży i badania rynku. Wnioskodawca świadczy usługi tylko na rzecz jednego podmiotu zagranicznego - firmy z Włoch dla której pozyskuje kontrahentów na terenie UE. W ramach umowy z podmiotem zagranicznym przedsiębiorca wynajmuje samochód osobowy do celów służbowych. Zapłata za wynajem nastąpiła poprzez potrącenie przez firmę z Włoch zobowiązania przy zapłacie należności za bieżące wykonywanie usług.

Zdaniem przedsiębiorcy nie powinien on od opłacanego czynszu potrącać podatku u źródła, gdyż samochód osobowy nie jest urządzeniem przemysłowym.

  Zobacz książkę "Samochody a VAT i podatki dochodowe" dostępną w ksiegarni internetowej Profinfo >>

Dyrektor Izby Skarbowej zajął odmienne stanowisko. Jego zdaniem uzyskiwane przez podmioty zagraniczne przychody osiągane z tytułu wynajmu samochodów mieszczą się w kategorii przychodów wymienionych w art. 21 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, jako przychody z tytułu użytkowania lub prawa do użytkowania urządzenia przemysłowego.

Tym samym będą one podlegały opodatkowaniu na zasadach określonych w art. 21 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy, o ile przepisy umów o unikaniu podwójnego opodatkowania nie stanowią inaczej.

W związku z powyższym wypłacając należność z tytułu wynajmu samochodu rzecz podatnika mającego siedzibę na terenie Włoch przedsiębiorca będzie miał obowiązek obliczenia, poboru u źródła i wpłaty do urzędu skarbowego podatku dochodowego przy zastosowaniu 10 proc. stawki podatku wynikającej z umowy dwustronnej, pod warunkiem posiadania aktualnego certyfikatu rezydencji kontrahenta włoskiego.

Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 11 maja 2015 r., sygn. IPTPB3/4510-44/15-4/GG

Omówienie pochodzi z programu Vademecum Głównego Księgowego