Tak wynika z wyroku WSA w Szczecinie z 29 maja 2014 r. Istota sporu dotyczy zastosowania preferencyjnej stawki podatku od nieruchomości do powierzchni budynku w postaci basenu, sauny, sali fitness i pomieszczeń z nimi związanych (szatnia).

W przedmiotowej sprawie zastrzeżenia wójta gminy Kołobrzeg wzbudziła złożona przez spółkę prowadzącą hotel, korekta deklaracji podatku od nieruchomość, która dotyczyła powierzchni związanej z udzielaniem świadczeń zdrowotnych. Organ podatkowy uznał, że wskazana przez spółkę powierzchnia gabinetów, pomieszczeń lekarzy, pomieszczeń, w których znajdują się wanny, bicze szkockie, kriokomora, sale gimnastyczne korzystają z preferencyjnej stawki podatkowej w podatku od nieruchomości. Organ podatkowy omówił jednak spółce takiej preferencji dla powierzchni basenu, sauny i sali fitness, gdyż służy przede wszystkim jej celom komercyjnym, tj. prowadzeniu działalności hotelowej. Powyższa powierzchnia jest więc według organu, opodatkowana stawkami podatku od nieruchomości jak od powierzchni zajętej na działalność gospodarczą.

Sprawa trafiła do WSA w Szczecinie. Zdaniem sądu w sprawie bezsporne jest, że spółka jest podmiotem leczniczym w rozumieniu ustawy o działalności leczniczej i świadczy działalność leczniczą. Tym samym korzysta z preferencyjnej stawki podatkowej odnośnie powierzchni budynków lub ich części związanych z prowadzeniem działalności leczniczej. Zauważyć należy, że art. 5 ust. 1 pkt 2 lit. d u.p.o.l. nie zawiera ograniczenia stosowania tej preferencyjnej stawki podatkowej do powierzchni budynków lub ich części związanych wyłącznie na prowadzenie działalności leczniczej.

Zdaniem Sądu, możliwość zastosowania preferencyjnej stawki podatkowej na podstawie ww. przepisu nie wyłącza możliwości wykorzystywania powierzchni tych samych budynków lub ich części w innych celach, np. prywatnych, komercyjnych.

Okoliczność, że spółka prowadzi czterogwiazdkowy hotel i wykorzystuje części budynku w postaci basenu, sauny, sali fitness oraz pomieszczenia z nimi związane (szatnia) również do prowadzenia działalności gospodarczej nie ma znaczenia dla możliwości skorzystania przez nią z preferencyjnej stawki podatkowej z art. 5 ust. 1 pkt 2 lit. d u.p.o.l., jeżeli są one równocześnie wykorzystywane przez nią do prowadzenia działalności leczniczej.

Wyrok WSA w Szczecinie z 29 maja 2014 r., I SA/Sz 32/14

Omówienie pochodzi z programu Vademecum Głównego Księgowego