Sprawa dotyczyła podatniczki, która zwróciła się do burmistrza o zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego na cele produkcji rolnej. Składając wniosek o zwrot podatku akcyzowego, wykazała jednak w nim grunty rolne, które w dacie złożenia wniosku nie stanowiły już jej własności, albowiem umową darowizny z grudnia 2014 r przekazała należące do niej grunty rolne synowi, w trybie przepisów ustawy o ubezpieczeniu rolników.

Burmistrz odmówił przyznania podatniczce zwrotu podatku akcyzowego wyjaśniając, że to uprawnienie przysługuje producentowi rolnemu. A to uzależnione jest od posiadania przez producenta rolnego na obszarze gminy gospodarstwa rolnego w dniu 1 lutego danego roku.

Natomiast podatniczka w grudniu poprzedniego roku dokonała zbycia posiadanego gospodarstwa rolnego i obecnie jest wprawdzie podatnikiem podatku rolnego, ale wyłącznie w zakresie współwłasności nieruchomości o powierzchni 0,32 ha. Zdaniem burmistrza podatniczka na dzień złożenia wniosku nie posiadała już statusu producenta rolnego.

Podatniczka przyznając, że w dacie złożenia wniosku nie dysponowała gruntami rolnymi spełniającymi ww. normy, kwestionowała stanowisko co do konieczności spełnienia tegoż wymogu na dzień 1 lutego 2015 r. Jej zdaniem istotnym dla nabycia prawa do zwroty akcyzy jest jego status z daty zakupu oleju napędowego.

Sprawa trafiła do WSA w Opolu. Zdaniem sądu podatniczka nie miała racji. W realiach rozpoznawanej sprawy podstawowe znaczenie dla jej rozstrzygnięcia ma ustalenie, z jakim momentem (datą) należy wiązać - w celu skorzystania z uprawnienia do zwrotu podatku - kryterium posiadania gospodarstwa rolnego, co z kolei determinuje ocenę o spełnieniu warunku producenta rolnego, jako podmiotu legitymowanego do ubiegania się zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego.

Czytaj także: Po śmierci podatnika fiskus zawiesza zwrot akcyzy>>>

Według sądu z chwilą przekazania gospodarstwa na rzecz syna, to on stał się producentem rolnym, nabywając tym samym prawo do ubiegania się o zwrot podatku akcyzowego w trybie przewidzianym w omawianej ustawie. Konstrukcja ustawy o zwrocie podatku akcyzowego uzależnia bowiem prawo do ubiegania się o zwrot podatku akcyzowego od posiadania przez producenta rolnego gospodarstwa rolnego w dniu 1 lutego danego roku. Jedynie producentowi rolnemu posiadającemu gospodarstwo rolne w dniu 1 lutego danego roku przysługuje prawo do ubiegania się zwrot podatku akcyzowego. Tego zaś warunku podatniczka, nie spełniła, a tym samym nie była producentem rolnym.

Wyrok WSA w Opolu z 10 lutego 2016 r., sygn. akt I SA/Op 598/15

Dowiedz się więcej z książki
Akcyza. Komentarz
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł