W przedmiotowej sprawie do fiskusa z wnioskiem o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego zwrócił się bank. Sprawa dotyczyła opodatkowania otrzymanego na podstawie zawartej ugody wynagrodzenia w postaci premii za niską szkodowość.

Przedstawiając stan faktyczny bank podkreślił, że świadczenie z tytułu uzyskania premii nie ma charakteru wzajemnego, nie stanowi odszkodowania, nie stanowi wynagrodzenia za wyrażenie zgody na wcześniejsze rozwiązanie umowy ubezpieczenia i skrócenie ochrony ubezpieczeniowej dla kredytów objętych tą umową. Bank podkreślił, że przyznanie premii nie będzie warunkiem zawarcia ugody przez bank.

Dyrektor Izby Skarbowej, który w imieniu ministra finansów wydał interpretację, wskazał w niej, że w jego ocenie w niniejszej sprawie mamy do czynienia ze świadczeniem usługi, gdyż określone świadczenie pieniężne nazwane premią z tytułu niskiej szkodowości stanowi formę wynagrodzenia w postaci premii za niską szkodowość wypłaconego w związku z wcześniejszym rozwiązaniem umowy ubezpieczenia.

WSA w Gdańsku, który rozstrzygał sprawę, uznał, że w sytuacji, gdy strona stanowczo podkreśla, że świadczenie z tego tytułu ma charakter jednostronny, nie warunkuje ugody, nie jest związane ze świadczeniami wzajemnymi, to dokonywanie na etapie wniosku o interpretację przepisów prawa podatkowego ustaleń, że świadczenie ma charakter wynagrodzenia za uzyskane korzyści przez towarzystwo w postaci zgody na wcześniejsze rozwiązanie umowy nie jest dopuszczalne.

Ocena zdarzenia prawnego na gruncie prawa cywilnego może być przeprowadzona w postępowaniu wymiarowym, po analizie pełnej treści ugody oraz dokumentów towarzyszących. W sytuacji, gdy przedmiotem wniosku o dokonanie interpretacji jest zdarzenie przyszłe o elementach treści w pełni opisanych we wniosku, istnieją podstawy do dokonania interpretacji przepisów prawa podatkowego w granicach wniosku strony. Sąd wyraźnie wskazał, że konsekwencje ustaleń faktycznych dokonanych w postępowaniu podatkowym prowadzące do wykazania, że zdarzenie opisane przez stronę nie odpowiadało stanowi sprawy, obciążając podatnika, który nie będzie mógł korzystać z ochrony odnoszącej się do skutków zachowania się do interpretacji indywidualnej.

Sąd wyraźnie wskazał, że zakres interpretacji indywidualnej zdeterminowany jest przedstawionym przez stronę stanem faktycznym oraz stanowiskiem wnioskodawcy. W tego rodzaju sprawach organ nie przeprowadza postępowania dowodowego, lecz zobowiązany jest do dokonania wyczerpującej analizy prawnej stanu faktycznego, przedstawionego mu przez podatnika. Analiza dokonana przez organ w niniejszej sprawie doprowadziła do uzasadnionego zarzutu strony, że organ dokonał nieuprawnionej ingerencji w stan faktyczny przedstawiony we wniosku o interpretację.

Sąd uchylił interpretację.

Wyrok WSA w Gdańsku z 5 sierpnia 2014 r., I SA/Gd 602/14

Omówienie pochodzi z programu Lex Administracja Skarbowa