Sprawiedliwe opodatkowanie korporacji znajdowało się w agendzie Parlamentu Europejskiego na długo przed ujawnieniem skandali LuxLeaks i Panama Papers. Od rozpoczęcia kryzysu gospodarczego posłowie wzywają do większej przejrzystości i przerwania nieuczciwych praktyk podatkowych korporacji.

“75 proc. populacji UE oczekuje więcej działań UE w walce z oszustwami podatkowymi - skuteczna odpowiedź na te oczekiwania jest ważna. Parlament Europejski stoi na czele tych zmagań, przyjmując ambitne i konkretne propozycje, które mają na celu zwiększenie przejrzystości podatkowej i walkę z unikaniem płacenia podatków, wzywając państwa członkowskie do automatycznej wymiany orzeczeń podatkowych oraz składania sprawozdań finansowych od firm międzynarodowych w rozbiciu na kraje, sformułowania wspólnej definicji raju podatkowego oraz silnych i konkretnych sankcji” - wyjaśnia przewodniczący Komisji Spraw Gospodarczych i Monetarnych Roberto Gualtieri . Jadnocześnie zapowiada nacisk na państwa członkowskie, by wzmocniły swoje polityki podatkowe, usunęły luki prawne i poprawiły koordynację na poziomie unijnym i międzynarodowym.

Po ujawnieniu afery LuxLeaks PE powołał kolejno dwie komisje specjalne ds. orzeczeń podatkowych. W sprawozdaniu końcowym, które Parlament Europejski przyjął na sesji plenarnej w lipcu 2016 roku, druga komisja wezwała stworzenia unijnego rejestru faktycznych właścicieli przedsiębiorstw, czarnej listy rajów podatkowych oraz działań przeciwko nadużyciom reżimów podatkowych typu patent box.

Jesienią posłowie PE rozpoczną prace nad zasadami publicznej przejrzystości podatkowej dla korporacji wielonarodowych.