„Korzystne tendencje panujące na rynku finansowym sprawiły, iż blisko 80 proc. funduszy zanotowało wzrost wartości jednostki uczestnictwa" - napisano w raporcie. „Jednostki i certyfikaty inwestycyjne aż co dziesiątego funduszu zyskały w minionym miesiącu na wartości co najmniej 10 proc." - dodano.
Najlepsze wyniki inwestycyjne zanotowały fundusze inwestujące w akcje.

„Wszystkie fundusze akcji polskich, po raz pierwszy od piętnastu miesięcy, zakończyły miesiąc z dodatnimi wynikami. Fundusze akcji małych i średnich spółek zyskały średnio 11,4 proc., a fundusze akcji polskich uniwersalne 10,4 proc." - napisano.

Z najlepszym wynikiem zakończył miesiąc fundusz Allianz Akcji Plus (Allianz FIO), którego jednostka zyskała aż 22,5 proc., czyli 2 razy tyle co indeks WIG.
Najsłabiej wśród funduszy akcyjnych w marcu zachował się CU Nowoczesnych Technologii, który zyskał 3,5 proc. Wśród najsłabszych w minionym miesiącu funduszy segmentu akcji polskich znalazły się wszystkie produkty oferowane przez ING TFI.
Również większość z funduszy inwestujących w akcje zagraniczne zanotowało w marcu dodatni wynik.
„Na grubo ponad 100 funduszy akcji zagranicznych, zdecydowana większość wypracowała w marcu zyski, w tym ponad 20 osiągnęło wyniki dwucyfrowe" - napisano.
Średni zysk funduszy inwestujących w krajowe instrumenty dłużne wyniósł w lutym 0,2 proc. Najlepszy fundusz Idea Obligacji Skarbowych FIO 2,2 proc..
Najwięcej na wartości straciła jednostka funduszu DWS Dłużnych Papierów Wartościowych FIO (-3,3 proc.), który w marcu zrealizował stratę na dwóch obligacjach ustrukturyzowanych.

Analizy Online podały również, że w marcu br. Otwarte Fundusze Emerytalne wypracowały dla swoich klientów średnio 2,5 proc. zysku. Miesiąc wcześniej straciły średnio 3,8 proc.
Jako przyczynę poprawy sytuacji finansowej OFE, autorzy raportu podają, że w marcu, po raz pierwszy od października 2007 r., wzrosły wszystkie indeksy giełdowe.

Indeks szerokiego rynku WIG, w odniesieniu do zamknięcia sesji z ostatniego dnia lutego, był wyższy o 10,8 proc., a WIG20 zakończył marzec wzrostem na poziomie 10,2 proc.
Spółka Analizy Online wskazuje też na marcowy wzrost cen akcji, który był pochodną niektórych wskaźników gospodarczych. Przytacza dane GUS, o tempie wzrostu PKB w IV kwartale 2008 r. wynoszącym 2,9 proc., co było zgodne z oczekiwaniami analityków.
Z raportu wynika też, że wzrostom na polskiej giełdzie towarzyszył spadek rentowności obligacji, spowodowany spadkiem inflacji i oczekiwaniem na obniżkę stóp procentowych.

Największy wzrost, jak podaje spółka Analizy Online, zanotowała jednostka rozrachunkowa OFE Polsat. W marcu, w stosunku do lutego jej wartość wzrosła o 4,7 proc.
Każdy posiadacz indywidualnego konta w OFE ma odpowiednią ilość jednostek rozrachunkowych, których aktualna wartość jest zmienna i zależy od zysków lub strat funduszu, zaś suma wartości jednostek rozrachunkowych stanowi kwotę zebraną na indywidualnym koncie emerytalnym.
Według rankingu Analizy Online, drugie miejsce pod względem zyskowności zajął w marcu fundusz AIG OFE (wartość rozrachunkowej jednostki wzrosła w nim o 2,8 proc.). Trzecie miejsce przypadło Generali OFE i ING OFE (w obydwu wartość jednostki rozrachunkowej wzrosła o 2,7 proc.)
Najsłabiej wypadł natomiast Allianz Polska OFE, który w marcu wypracował dla swoich klientów zysk na poziomie 1,8 proc. Niewiele lepsze były w marcu AXA OFE i Commercial Union OFE (w obydwu zysk wyniósł 2,1 proc.).
Natomiast w długoterminowym rankingu Analizy Online, liderami zostały AXA OFE i Allianz OFE, które otrzymały najwyższą, przyznawaną w tym rankingu notę 5a.