Przedmiotem sporu w niniejsze sprawie jest kwalifikacja przychodu dla osoby fizycznej, której spółka wypowiedziała umowę o pracę, "wartości brutto wypłaconego wynagrodzenia dla firmy doradztwa personalnego" oraz "wypłata odszkodowania w formie pieniężnej" do "przychodów z innych źródeł".

Pracodawca i zwolniony pracownik zawarli ugodę, w której ustalili, że w ramach odszkodowania z tytułu rozwiązania umowy o pracę spółka udzieli pomocy w znalezieniu pracy zlecając na własny koszt uzgodnionej firmie doradztwa personalnego poszukiwanie pracy odpowiadającej kwalifikacjom oraz, że będzie wypłacała odszkodowanie w okresie pozostawania bez pracy, nie dłużej niż do określonego w ugodzie dnia.

Zdaniem spółki przychód dla osoby fizycznej w wysokości "wartości brutto wynagrodzenia wypłaconego firmie doradztwa personalnego", jak i odszkodowanie w formie pieniężnej stanowić będzie przychód z "innych źródeł" w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 9 ustawy o PIT, gdyż oba wymienione rodzaje świadczeń nie dotyczą pracownika, lecz osoby niebędącej pracownikiem. W związku z powyższym spółka nie jest zobowiązana do poboru zaliczki na podatek dochodowy, jest jednak zobligowana do sporządzenia informacji o wysokości przychodów i przekazania jej podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu.

Z kolei organ podatkowy uznał, że równowartość świadczeń, o których mowa stanowi dochód podatnika ze stosunku pracy, o którym mowa w art. 12 ust. 1 ustawy o PIT. Spółka, jako pracodawca, powinna więc zgodnie z art. 31 ustawy o PIT obliczyć i pobrać od powstałego dochodu należną zaliczkę na podatek dochodowy.

Sprawa ostatecznie trafiła do NSA. Sąd wskazał, że przychodem pracownika ze stosunku pracy są wszelkie otrzymane przez niego świadczenia, do których zalicza się nie tylko wynagrodzenie wynikające z zawartych umów o pracę lub umów o podobnym charakterze, ale również wszystkie inne przychody, niezależnie od podstawy, na jakiej zostały wypłacone. Dlatego każda wypłata, którą otrzymuje pracownik w związku ze stosunkiem pracy stanowi jego przychody z tego źródła, z których dochód podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym, chyba że są to świadczenia zwolnione od podatku na mocy odrębnego przepisu. Zdaniem NSA wypłacone pracownikowi odszkodowanie oraz wynagrodzenie dla firmy doradztwa personalnego z tytułu zawartej z pracownikiem ugody stanowi przychód ze stosunku pracy w rozumieniu art. 12 ust. 1 ustawy o PIT. O zakwalifikowaniu świadczenia, jako przychodu ze stosunku pracy decyduje to, czy określone świadczenie może otrzymać wyłącznie pracownik lub były pracownik, czy również inna osoba nie związana tego rodzaju stosunkiem prawnym. Istotnym jest więc to, czy istnieje związek prawny lub faktyczny danego świadczenia ze stosunkiem pracy.

Wyrok NSA z 21 sierpnia 2012 r., II FSK 86/11