Krajowa Administracja Skarbowa wykonuje kontrole celno-skarbowe podmiotów związanych z grami hazardowymi w zakresie przestrzegania ustawy o grach hazardowych. Kontrolowana jest m.in. zgodność prowadzonej działalności z udzieloną koncesją lub zezwoleniem oraz zatwierdzonym regulaminem gry.

Coraz więcej kontroli
Organy administracji skarbowej od 1 kwietnia 2017 r. prowadzą zintensyfikowane działania kontrolne w obszarze zwalczania nielegalnego urządzania gier na automatach oraz nieuprawnionego ich posiadania. Działania prowadzone są również we współpracy z Policją. Jak wynika z odpowiedzi na interpelację poselską nr 19864, w 2017 r. organy KAS, w wyniku 4.494 przeprowadzonych kontroli, w których stwierdzono naruszenie przepisów ustawy o grach hazardowych, zatrzymały 27.635 nielegalnych automatów do gier.

33 proc. postępowań zakończonych wyrokami
W 2016 r. wszczęto 8.426 postępowań w sprawach dotyczących gier hazardowych, w których sądy wydały wyroki skazujące wobec 699 sprawców (8,3 proc. postępowań zakończonych wyrokiem skazującym). W 2017 r. organy Krajowej Administracji Skarbowej wszczęły natomiast 5.877 postępowań  w  sprawach  nielegalnego  urządzania  lub prowadzenia gier hazardowych, a wyroki skazujące zapadły wobec 1975 osób (33,6 proc.).

Ministerstwo Finansów zwraca uwagę, że działania KAS przyczyniają się do zmniejszenia w Polsce zjawiska przestępczości hazardowej i zapowiada, że w najbliższym czasie nadal będą prowadzone zintensyfikowane działania w zakresie automatów do gier.

Kary za przestępstwa związane z nielegalnym urządzaniem lub prowadzeniem gier hazardowych określają przepisy Kodeksu karnego skarbowego. Maksymalna kara może wynieść nawet 19 mln zł i trzy lata pozbawienia wolności.
 

Kontrola celno-skarbowa. Komentarz Karol Różycki Kontrola celno-skarbowa. Komentarz
Wzory, zestawienia i procedury kontrolne >>