Osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą, zwolniona podmiotowo z VAT, wystawiła w maju 2010 r. korektę faktury (na minus), dotyczącą faktury wystawionej w styczniu 2010 r.
W którym miesiącu powinna być ujęta korekta przychodu?
Jeśli korekta faktury przychodowej wystawiona jest z powodu błędu w fakturze pierwotnej, który istniał już w momencie wystawienia faktury pierwotnej to korekta przychodu powinna być ujęta w momencie wystawienia pierwszej faktury – czyli w tym przypadku w styczniu
Natomiast jeśli faktura korygująca wystawiona jest w wyniku udzielonego rabatu czy zwrotu towaru to korekta przychodu powinna zostać rozliczona w miesiącu wystawienia korekty czyli w maju.
Przepisy ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 z późn. zm.) - dalej u.p.d.o.f., nie określają zasad dokonywania korekt przychodów, a w szczególności tego, czy przychód pomniejsza/powiększa się w dacie korekty, czy też w dacie powstania przychodu.
Zasady wystawiania faktur korygujących uregulowane są natomiast w § 13 i 14 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 212, poz. 1337 z późn. zm.). Faktura korygująca powinna zostać wystawiona w przypadku, gdy po wystawieniu faktury pierwotnej udzielony został rabat, nastąpił zwrot sprzedawcy towarów oraz zwrot nabywcy kwot nienależnych, nastąpił zwrot nabywcy zaliczek, przedpłat, zadatków lub rat, podlegających opodatkowaniu. Fakturę korygującą wystawia się również, gdy podwyższono cenę po wystawieniu faktury lub w razie stwierdzenia pomyłki w cenie, stawce lub kwocie podatku bądź w jakiejkolwiek innej pozycji faktury.
Istotny jest tutaj także fakt, iż faktura korygująca nie dokumentuje odrębnego, niezależnego zdarzenia gospodarczego, a odnosi się ściśle do stanu faktycznego zaistniałego w przeszłości. Zatem punktem odniesienia do faktury korygującej jest faktura pierwotna.
Z uwagi na brak uregulowań prawnych (tj. brak odniesienia do przedmiotowej sytuacji w u.p.d.o.f.) należałoby posiłkować się licznymi interpretacjami w zakresie ujęcia faktur korygujących.

Zgodnie z wykładnią proponowaną przez izby skarbowe, należy rozróżnić dwie sytuacje:
•kiedy korekta jest wynikiem błędu, np. błędnie zastosowano cenę, stawkę podatku - korekta powinna być przyporządkowana do okresu/miesiąca, którego dotyczy;
•kiedy korekta jest wynikiem udzielenia np. rabatu czy w wyniku zwrotu towaru - korekta powinna być rozpoznawana na bieżąco, tj. w miesiącu wystawienia korekty.
W związku z powyższym, jeśli faktura korygująca przychód została wystawiona z powodu błędu w fakturze pierwotnej, to należy ją ująć w styczniu. Natomiast jeśli faktura korygująca dotyczy udzielonego rabatu czy też np. zwrotu towaru, to powinna być ujęta w miesiącu wystawienia faktury korygującej.