Spółka z o.o. przygotowując dokumenty do księgowania obija je pieczątką "sprawdzono pod kątem merytorycznym i formalnym oraz zatwierdzono do księgowania". Dokumenty za czerwiec wystawione w czerwcu, zostały obite pieczątką, na której wpisano datę 5 lipa 2010 r. Powyższe dokumenty to faktury zakupowe, delegacje.
W którym miesiącu ww. dokumenty powinny zostać zaliczone do kosztów z punktu widzenia podatku dochodowego od osób prawnych?
Jeżeli wydatki mają charakter kosztów pośrednich to, co do zasady, winny być ujęte w rachunku podatkowym w dacie poniesienia (czyli zaksięgowania).
Już na wstępie odpowiedzi na pytanie należy wskazać, że koszty uzyskania przychodów, inne niż koszty bezpośrednio związane z przychodami potrącane są w dacie ich poniesienia (z zastrzeżeniem przypadków, w których koszty dotyczą okresu dłuższego niż rok podatkowy a podatnik nie potrafi przypisać ich do konkretnego roku). Udzielając odpowiedzi na pytanie czytelnika należy wskazać, że według regulacji art. 15 ust. 4e ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) za dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodów, z zastrzeżeniem ust. 4a i 4f-4h, uważa się dzień, na który ujęto koszt w księgach rachunkowych (zaksięgowano) na podstawie otrzymanej faktury (rachunku), albo dzień, na który ujęto koszt na podstawie innego dowodu w przypadku braku faktury (rachunku), z wyjątkiem sytuacji gdy dotyczyłoby to ujętych jako koszty rezerw albo biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów.
Biorąc pod uwagę treść powołanej powyżej definicji poniesienia kosztu należy stwierdzić, że jeżeli istnieją podstawy do tego, aby koszt pośrednie związane z czerwcem był – zgodnie z regulacjami prawa bilansowego – zaksięgowane do lipca, to wydatki takie uznaje się za poniesione w lipcu i w tym miesiącu (o ile nie występują przesłanki do rozliczenia ich w okresie dłuższym niż rok podatkowy) winny być uwzględnione w rachunku podatkowym.

Uwagi
Z uwagi na to, że pytanie dotyczy kosztów podróży służbowej należy zbadać, czy nie ma w takiej sytuacji zastosowania szczególna regulacja właściwa dla świadczeń właściwych dla wydatków generujących po stronie pracownika przychód ze stosunku pracy – art. 15 ust. 4g u.p.d.o.p.