Pytanie

W jaki sposób rozliczyć dochody uzyskane z tytułu umów o pracę w Polsce i za granicą (Wielka Brytania)?
Czy w informacji PIT/ZG wykazać dochód z Wielkiej Brytanii w kolumnie B czy C?
Czy w PIT-36 należy dochód uzyskany w Polsce i Wielkiej Brytanii wykazać łącznie w części D czy należy wykazać w części D dochody z Polski a w części H dochody z Wielkiej Brytanii?

Odpowiedź

W przypadku osiągania dochodów w Polsce i Wielkiej Brytanii przez osobę mającą w Polsce miejsce zamieszkania, zastosowanie ma metoda unikania podwójnego opodatkowania zwana metodą wyłączenia z progresją (dochody brytyjskie są w Polsce wyłączone z opodatkowania, ale mają wpływ na opodatkowanie dochodów polskich). Tym samym na formularzu PIT-ZG dochody brytyjskie należy wykazać w kol. B. Z kolei w PIT-36 dochody brytyjskie nie są wykazywane w części D, a jedynie w części H, jako element kalkulacji podatku.

Uzasadnienie

W myśl art. 22 konwencji podpisanej w Londynie 20 lipca 2006 r. między Rzecząpospolitą Polską a Zjednoczonym Królestwem Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od zysków majątkowych (Dz. U. Nr 250, poz. 1840) w przypadku uzyskiwania dochodów w Wielkiej Brytanii zastosowanie znajduje metoda wyłączenia z progresją, czyli dochody brytyjskie są w Polsce zwolnione od podatku, ale mają wpływ na wysokość podatku obliczonego od dochodów polskich.

Zgodnie z art. 27 ust. 8 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.) jeżeli podatnik mający w Polsce miejsce zamieszkania oprócz dochodów polskich podlegających opodatkowaniu według skali podatkowej, osiągał również dochody z tytułu działalności wykonywanej poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub ze źródeł przychodów znajdujących się poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, zwolnione od podatku na podstawie umów o unikaniu podwójnego opodatkowania lub innych umów międzynarodowych - podatek określa się w następujący sposób:
1) do dochodów podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym dodaje się dochody zwolnione od tego podatku i od sumy tych dochodów oblicza się podatek według skali określonej w ust. 1;
2) ustala się stopę procentową tego podatku do tak obliczonej sumy dochodów;
3) ustaloną zgodnie z pkt 2 stopę procentową stosuje się do dochodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

Uwzględniając powyższe na formularzu PIT-ZG dochody brytyjskie należy wykazać w kol. b. Z kolei w PIT-36 dochody brytyjskie nie są wykazywane w części D, a jedynie w części H – nie są one bowiem w Polsce opodatkowane, a jedynie mają wpływ na wysokość podatku płaconego w Polsce.

Pytanie pochodzi z programu Vademecum Głównego Księgowego