Wystawiając towar do sprzedaży w sklepie, wywiesiliśmy cenę niższą niż w cenniku. Klient, który otrzymał paragon z prawidłową ceną, zareklamował zakup i zwróciliśmy mu różnicę.
W jaki sposób należy potraktować tę różnicę w przychodzie z punktu widzenia VAT?
W takim przypadku należy dokonać zapisu w tzw. ewidencji korekt prowadzonej dla sprzedaży dokumentowanej na kasie rejestrującej. Wprowadzenie danych do ewidencji korekt sprzedawca powinien odpowiednio udokumentować. Może to być protokół (np. przy pomyłce kasjera) z dołączonym paragonem, albo innym dokumentem.
Przy ewidencjonowaniu obrotu za pomocą kasy rejestrującej dokumentem potwierdzającym fakt sprzedaży jest paragon fiskalny, który jest wydrukowany dla nabywcy w momencie sprzedaży.
Wprawdzie obowiązujące przepisy prawa nie przewidują możliwości skorygowania sprzedaży i podatku należnego zaewidencjonowanego za pomocą kasy rejestrującej (tak jak jest to w przypadku faktur VAT), ale brak regulacji prawnych w tym zakresie nie pozbawia podatnika możliwości dokonania korekty. W praktyce przyjmuje się, że należy prowadzić tzw. ewidencję korekt, z której musi dokładnie wynikać kwota korekty sprzedaży i podatku należnego przypisana do konkretnego paragonu. Ewidencja taka nie ma określonego wzoru. Wskazane jest, aby zawierała co najmniej dane niezbędne do ustalenia przyczyn zaistniałej korekty, a zapisy w niej widniejące pozwalały na określenie prawidłowej kwoty obrotu i podatku należnego.
Wynikające z niego korekty i poprawki uwzględnia się na koniec każdego okresu rozliczeniowego przy sporządzaniu deklaracji za ten okres. Tego samego zdania jest Naczelnik Urzędu Skarbowego w Jaśle. W wyjaśnieniu wydanym 22 grudnia 2004 r., PP/443/94/04 stwierdził on, że:
(...) Korekta paragonu może być dokonana przed zakończeniem transakcji sprzedaży. Transakcja, która została zakończona wydaniem paragonu, nie podlega korekcie przez kasę. Zakaz korekty transakcji sprzedaży zakończonej wydrukiem dotyczy wprost jedynie zakazu korekty paragonu, nie oznacza jednak korekty obrotu oraz kwot podatku należnego. W przypadku gdy sprzedaż była zarejestrowana jedynie w kasie, a tym samym udokumentowana tylko paragonem, korekt można dokonywać jedynie poprzez zapisy w specjalnie do tego celu stworzonym rejestrze korekt sprzedaży kasowej (pomyłek rachunkowych, reklamacji, zwrotów, rabatów, zmian wartości sprzedaży, itp.) (...)".