Podpisałam umowę o współpracę, traktowaną jako umowę cywilną z wynagrodzeniem prowizyjnym (wysokość wynagrodzenia zależy od podpisanej umowy na rzecz zleceniodawcy). W trakcie miesiąca zleceniobiorca otrzymuje kilkakrotnie wynagrodzenie po każdej podpisanej umowie. Przy wypłacie wynagrodzeń potrącane są ryczałtowe koszty w wysokości 20%.


Czy przy kilku wypłatach w jednym miesiącu należy potrącać koszty w wysokości 20% przy każdej wypłacie czy tylko przy pierwszej?



Jeżeli płatnik wypłaca w danym miesiącu kilka wynagrodzeń w ramach umowy zlecenia, przy każdej wypłacie powinien potrącić koszty uzyskania przychodu.
Według regulacji art. 41 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) - dalej u.p.d.o.f., osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które dokonują świadczeń z tytułu działalności, o której mowa w art. 13 pkt 2 i 4-9 u.p.d.o.f. oraz art. 18 u.p.d.o.f., są obowiązane jako płatnicy pobierać zaliczki na podatek dochodowy, stosując do dokonywanego świadczenia, pomniejszonego o miesięczne koszty uzyskania przychodów w wysokości określonej w art. 22 ust. 9 u.p.d.o.f. oraz o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b) u.p.d.o.f., najniższą stawkę podatkową określoną w skali podatkowej. Jak zatem widać płatnik wyznaczając zaliczkę na podatek dochodowy powinien rozliczyć koszty uzyskania. Zgodnie z dyspozycją przepisu art. 22 ust. 9 pkt 4 u.p.d.o.f. w przypadku gdy podatnik uzyskuje przychód umiejscowiony w źródle, o którym mowa w art. 13 pkt 2, 4, 6 i 8 u.p.d.o.f. (a zatem również w ramach zlecenia), koszty ustala się w wysokości 20% uzyskanego przychodu, z tym że koszty te oblicza się od przychodu pomniejszonego o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b) u.p.d.o.f., których podstawę wymiaru stanowi ten przychód. Jak zatem widać każdy uzyskany przez podatnika przychód pomniejszany jest o 20% koszty uzyskania. To oznacza, że przy każdej wypłacie płatnik powinien rozliczać koszty uzyskania przychodu a nie tylko przy pierwszej wypłacie w danym miesiącu.


Uwagi

Odpowiedź została udzielona przy założeniu, że w analizowanym przypadku nie ma zastosowania regulacja art. 30 ust. 1 pkt 5a u.p.d.o.f.