Projekt został opublikowany w piątek na stronach Rządowego Centrum Legislacji i jest przedłużeniem na 2018 rok analogicznego rozporządzenia ministra, obowiązującego w 2017 roku.

"Zgodnie z tym rozporządzeniem zwolnienia, co do zasady, przestają obowiązywać z dniem 1 stycznia 2018 r. Brak publikacji nowego aktu przed dniem 1 stycznia 2018 r. skutkowałby objęciem z dniem 1 stycznia 2018 r. obowiązkiem stosowania kas rejestrujących wszystkich podatników korzystających dotychczas ze zwolnień od ewidencjonowania w tej formie" - czytamy w uzasadnieniu.

Usługi objęte zwolnieniem są zawarte w załączniku. Jak zwraca uwagę uzasadnienie, są analogiczne jak w bieżącym roku. Obejmują m.in. niektóre usługi transportowe, część usług związanych z rolnictwem oraz chowem i hodowlą zwierząt, usługi związane z odprowadzaniem i oczyszczaniem ścieków, większość usług pocztowych i kurierskich, usługi noclegowe świadczone przez obozowiska dla dzieci itd.

Jak czytamy w dokumencie, "wśród czynności wymienionych w załączniku nie znalazły się jednak usługi w zakresie wymiany walut, z wyłączeniem usług świadczonych przez banki i spółdzielcze kasy oszczędnościowo–kredytowe, które korzystały ze zwolnienia przedmiotowego w związku z poz. 25 załącznika do rozporządzenia 2017 r.".

Ponadto obowiązkiem ewidencjonowania przy zastosowaniu kas, bez względu na poziom osiąganych obrotów, objęto usługi kulturalne i rozrywkowe - wyłącznie w zakresie wstępu na przedstawienia cyrkowe, a także usługi związane z rozrywką i rekreacją - wyłącznie w zakresie wstępu do wesołych miasteczek, parków rozrywki, na dyskoteki i sale taneczne.

W przypadku zwolnień z uwagi na wysokość obrotu, w rozporządzeniu "proponuje się utrzymanie na dotychczasowym poziomie kryterium wysokości obrotu, tj. 20 000 zł dla podmiotów kontynuujących, jak i dla rozpoczynających działalność gospodarczą". (PAP)

autor: Piotr Śmiłowicz

edytor: Dorota Skrobisz

pś/ skr/