Z opisu sprawy wynika, iż podatnik zamierza wykonywać kompleksową usługę zagospodarowania terenów zieleni. W ramach usługi podatnik będzie wykonywał prace ziemne, dokona wycinki drzew i krzewów, założy trawniki, posadzi rośliny, dokona montażu systemów drenarskich i systemów nawadniających, ułoży kostkę brukową w celu utworzenia ścieżek na trawnikach oraz ułoży kamienie ozdobne, wysypie kruszywo ozdobne na części ogrodu, na której znajdować będą się krzewy oraz dokona strzyżenia i nawożenia trawników. Podatnik wskazał, iż przedmiotowe usługi klasyfikowane są zgodnie z PKWiU 2008 w grupowaniu 81.30.10.0 - usługi związane z zagospodarowaniem terenów zieleni.

Organ podatkowy zgodził się z podatnikiem i wskazał, że w sytuacji, gdy jedna usługa obejmuje z ekonomicznego punktu widzenia kilka świadczeń, usługa ta nie powinna być sztucznie dzielona dla celów podatkowych. A dana usługa jest usługą złożoną (kompleksową), wówczas, gdy składa się z różnych świadczeń, których realizacja prowadzi jednak do jednego celu. Na usługę złożoną składa się więc kombinacja różnych czynności, prowadzących do realizacji określonego celu - do wykonania świadczenia głównego, na które składają się różne świadczenia pomocnicze. Natomiast usługę należy uznać za pomocniczą, jeśli nie stanowi ona celu samego w sobie, lecz jest środkiem do pełnego zrealizowania lub wykorzystania usługi zasadniczej. Pojedyncza usługa traktowana jest zatem jak element usługi kompleksowej wówczas, jeżeli cel świadczenia usługi pomocniczej jest zdeterminowany przez usługę główną oraz nie można wykonać lub wykorzystać usługi głównej bez usługi pomocniczej. Jeżeli jednak w skład świadczonej usługi wchodzić będą czynności, które nie służą wyłącznie wykonaniu czynności głównej, zasadniczej, lecz mogą mieć również charakter samoistny, to wówczas nie ma podstaw dla traktowania ich, jako elementu usługi kompleksowej.

Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 19 kwietnia 2012 r., ILPP2/443-109/12-2/MN, LEX nr 131995