W przedmiotowej sprawie do Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z wnioskiem o interpretację zwrócił się właściciel działki, którą kupił od osoby fizycznej. Od jej zakupu nie odliczył VAT. W okresie kilku kolejnych lat przeprowadził uzbrojenie działki. Od poniesionych nakładów na uzbrojenie działki także nie odliczył VAT. Po kilku latach dokupił inną, sąsiadującą działkę. Od zakupu tej drugiej działki również nie odliczył VAT. Następnie dokonał scalenia działek w jedną. Całą wyżej opisaną inwestycję właściciel działki traktował, jako prywatną lokatę kapitału.

Obecnie właściciel działki jest zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT. Po scaleniu działek wynajmował je przez 3 miesiące. Usługi najmu dokumentował fakturami VAT. Obecnie rozważa jednak sprzedaż działek.

Zdaniem właściciela działek sprzedaż prywatnego majątku, niezwiązanego z działalnością gospodarczą, którego zakup nie podlegał opodatkowaniu VAT, nie podlega VAT. Wniosek ten wynika nie tylko z samej definicji podatnika, wskazanej w art. 15 ustawy o VAT, ale również z zasady neutralności podatku. Gdyby bowiem opodatkować sprzedaż majątków prywatnych, za każdym razem dochodziłoby do konieczności zapłacenia podatku, podczas, gdy nabywca, niebędący podatnikiem nie mógłby tego podatku odliczyć. W ten sposób ta sama nieruchomość, która kilkakrotnie może zmienić właściciela, byłaby opodatkowana wiele razy, a nikt podatku VAT nie mógłby odliczyć.

Dyrektor Izby Skarbowej Łodzi nie podzielił tego stanowiska. W jego opinii w sprawie wystąpiły okoliczności, które łącznie wskazują, że sprzedaż działki należy uznać za działalność gospodarczą, która podlegać będzie VAT. Istotnym faktem jest to, że właściciel działki wykorzystywał ją w działalności gospodarczej – najem oraz, że wystąpił i otrzymał pozwolenie na budowę budynku z przeznaczeniem na usługi, czyli miał zamiar wykorzystania działki w działalności gospodarczej. Tym samym w opinii organu interpretacyjnego nie można przyjąć, że ww. działka stanowi majątek prywatny w żaden sposób niezwiązany z działalnością gospodarczą. Działania podjęte przez właściciela działki świadczą o zorganizowanym charakterze sprzedaży. Właściciel działki podjął bowiem ciąg działań, takich jak: nabycie działek przeznaczonych pod zabudowę, scalenie działek, uzbrojenie terenu, wystąpienie o pozwolenie na budowę budynku z przeznaczeniem na usługi, oddanie działek w najem, poszukiwanie nabywców poprzez biuro nieruchomości oraz za pośrednictwem Internetu, które łącznie wskazują na aktywność w zakresie obrotu nieruchomościami. Takie aktywne działania w zakresie obrotu nieruchomościami świadczą, według organu, o angażowaniu środków w sposób podobny do wykorzystywanych przez producentów, handlowców i usługodawców. Tym samym nie należą do zakresu zwykłego zarządu majątkiem prywatnym. Planowana przyszła dostawa terenu budowlanego nie może być uznana za czynność związaną ze zwykłym wykonywaniem prawa własności.

Organ przyjął więc, że właściciel działki dokonując jej dostawy będzie wypełniał definicję działalności gospodarczej, o której mowa w art. 15 ust. 2 ustawy o VAT i będzie spełniał przesłanki do uznania go za podatnika VAT. Dostawa działek budowlanych, podlega więc opodatkowaniu podatkiem VAT, zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT.

Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 13 stycznia 2014 r., IPTPP4/443-734/13-4/BM