Spółka planuje otworzyć nowy dział, który ma się zajmować projektowaniem wnętrz. Spółka chce zawrzeć umowę zlecenia z architektem, który będzie wykonywał owe projekty. Każdy projekt stworzony przez architekta ma być indywidualny, niepowtarzalny i opatrzony podpisem autora. Prawa autorskie zostaną przekazane nabywcy, a projekty sprzedawane indywidualnym odbiorcom. Spółka za każdy sprzedany projekt wystawi fakturę, na której wyszczególnione zostanie przeniesienie praw autorskich. Przedmiotem sprzedaży będzie więc usługa projektowa.
Wnioskodawca zastanawiał się, czy do sprzedaży ww. projektów może stosować stawkę VAT 8%. Zdaniem spółki, jeżeli zatrudnia twórcę i sprzedaje wykonane przez niego projekty wraz z przeniesieniem praw autorskich przez twórcę, to spełnia wymagania art. 41 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług.
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach uznał, że stanowisko spółki jest nieprawidłowe. Uzasadniając swoją decyzję przypomniał, że w przypadku, gdy ani ustawa, ani przepisy wykonawcze nie przewidują dla danego świadczenia obniżonej stawki, bądź zwolnienia należy je opodatkować według 23% stawki podatku. Ze stawki 8% podatku VAT korzystają usługi twórców i artystów wykonawców w rozumieniu przepisów ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Twórcą może być wyłącznie osoba fizyczna (człowiek). Jeżeli utwór powstaje w ramach funkcjonowania określonej osoby prawnej, np. spółki, to de facto jest on kreowany przez osoby fizyczne, przez tę osobę prawną zatrudnione, np. w charakterze pracowników. Pomimo że jako autor na projektach będzie widniał architekt, który będzie wykonywał projekt, spółce będzie przysługiwało autorskie prawo majątkowe do tego projektu, to nie będzie jej przysługiwało autorskie prawo osobiste, a w szczególności prawo do autorstwa utworu (projektu). Niespełniona więc będzie przesłanka do uznania wnioskodawcy za twórcę w rozumieniu przepisów ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Przy przeniesieniu praw autorskich opisanych we wniosku spółki nie ma zastosowania stawka VAT 8%. Prawidłowym oprocentowaniem będzie 23%.
Interpretacja Indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 21 października 2016 r., sygn. IBPP2/4512-572/16-2/BW, LEX nr 324237.
Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie Vademecum Głównego Księgowego Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów |