Typowa umowa barteru to umowa, na mocy której przedsiębiorcy dokonują wymiany towarów lub usług. Transakcje te są popularne nie tylko wśród małych i średnich przedsiębiorców, pozwalają bowiem na uzyskanie konkretnych dóbr bez konieczności dokonywania rozliczeń pieniężnych.

Z podatkowego punktu widzenia, w sytuacji, w której dochodzi w ramach wykonania umowy barteru do zamiany towarów lub usług na inne towary czy usługi, zamiana taka podlega opodatkowaniu VAT jako odpowiednio dostawa towarów lub świadczenie usług. Wynagrodzeniem za taką dostawę lub świadczenie usług jest wartość otrzymanego w zamian towaru czy świadczonej w zamian usługi.

Konsekwentnie, wydanie towarów lub świadczenie usług dokonane w ramach rozliczeń barterowych powinny być udokumentowane fakturą VAT. Podstawą naliczenia podatku jest wartość rynkowa tych towarów lub usług. Każdorazowo zatem zawierając umowę barteru, należy dokonać wyceny (odpowiednio) świadczeń lub towarów i od tak przyjętej podstawy opodatkowania naliczyć należny podatek od towarów i usług.

Brak określenia w umowie wartości towarów lub świadczeń albo zaniżenie ich wartości skutkuje przyjęciem nieprawidłowej podstawy opodatkowania podatkiem od towarów i usług, a w konsekwencji może prowadzić do powstania zaległości podatkowej. W razie kontroli, przedsiębiorca powinien zatem liczyć się z tym, że organy podatkowe zakwestionują poprawność dokonywanych przez niego rozliczeń podatkowych, a przedsiębiorca ten zobowiązany będzie nie tylko do uregulowania zaległego podatku wraz z odsetkami, ale potencjalnie również do poniesienia odpowiedzialności karnoskarbowej.

źródło: eksperci BCC z kancelarii Kozłowski Śmigielska i Wspólnicy