Należy pamiętać, że to dłużnik (czyli doradca podatkowy) musi powołać się na przedawnienie – wierzyciel (czyli samorząd zawodowy) nie dokona tego z urzędu. Tak więc jeśli  dłużnik nie powoła się na przedawnienie, będzie musiał opłacić naliczone składki, ponieważ przedawnione należności z tytułu składek członkowskich nie przestają istnieć . Dłużnik,  powołując się na przedawnienie, może się jedynie uchylić  od spłaty tego długu. Co ważne, jeśli składki zostaną dobrowolnie uregulowane przez doradcę (nie powoła się on na przedawnienie), to spełnione przez niego świadczenie nie będzie traktowane jak nienależne i doradca nie będzie mógł żądać ich zwrotu.

Tak więc, jeżeli prawidłowo zostało rozpoznane przedawnienie, a doradca podatkowy na fakt ten prawidłowo się powołał –  KRDP nie może odmówić umorzenia.

Przedawnienie zaległości to jednak nie jedyna podstawa do podjęcia decyzji o umorzeniu należności wobec Izby. Katalog szczególnie uzasadnionych przypadków (o której mówi  uchwała w sprawie zasad gospodarki finansowej KIDP) -  może być szerszy.  W praktyce najczęściej podnoszonym przez dłużników uzasadnieniem wniosku o umorzenie naliczonych składek  członkowskich jest trudna sytuacja materialna doradcy podatkowego.