O ile efekty podnoszenia wiedzy merytorycznej można ocenić za pomocą dyplomów, certyfikatów oraz rezultatów czynności zawodowych (np. uzyskanie korzystnej interpretacji podatkowej dla klienta), o tyle miękkie kompetencje są weryfikowane przede wszystkim podczas kontaktu z innymi ludźmi – klientami, pracownikami czy kontrahentami. Nie oznacza to jednak, że nie da się ich doskonalić. Niestety w programie kształcenia prawników i ekonomistów praktycznie nie ma zajęć pozwalających na rozwijanie tego typu umiejętności, brakuje również specjalistycznych szkoleń, a tym bardziej warsztatów dających możliwość doskonalenia miękkich kompetencji w praktyce, które uwzględniały specyfikę branży.

Tymczasem zarówno początkujący doradcy i księgowi jak i ci, którzy funkcjonują na rynku od dłuższego czasu, chcąc stawić czoło konkurencji muszą wiedzieć jak nawiązać i utrzymywać dobry kontakt z otoczeniem, budować oparte na zaufaniu relacje, efektywnie komunikować się z klientami, czy zarządzać czasem. W usługach profesjonalnych, których nieodzownym elementem są kontakty międzyludzkie, praca nad doskonaleniem własnych kompetencji oraz umiejętność utrzymywania relacji z innymi ludźmi stanowią warunek profesjonalnej obsługi. I tak, dla zwiększenia własnej efektywności przyda się wiedza z zakresu zarządzania czasem, motywacji, delegowania obowiązków, a także radzenia sobie ze stresem. W zarządzaniu personelem wartościowe będą kompetencje z dziedziny rozwiązywania sporów, pracy zespołowej, zdobywania i utrzymania autorytetów wśród podwładnych, zarządzania ludźmi, inspirowania i motywowania ich do pracy.

Część osób posiada wrodzone predyspozycje w tych obszarach, a inni muszą je nabyć poprzez lekturę specjalistycznych publikacji, szkolenia i ciągły trening.

Promocja kancelarii doradztwa podatkowego i biura rachunkowego
Joanna Polańska-Solarz
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł