1 stycznia weszły w życie przepisy wprowadzające uproszczoną rejestrację i rozliczanie podatku od towarów i usług przez podmioty zagraniczne świadczące na terenie Polski okazjonalne przewozy drogowe osób.

Zmiany, będące konsekwencją wyroku TS UE z dnia 6 maja 2010 r. w sprawie C-311/09 (Komisja Europejska przeciwko Polsce), wprowadziła ustawa z 9 czerwca 2011 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług, ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników oraz ustawy o transporcie drogowym (Dz. U. Nr 134, poz. 780), która dodała do ustawy o VAT rozdział 7a regulujący w sposób kompleksowy tę szczególną procedurę.

Procedura dotyczy podmiotów zagranicznych świadczących wyłącznie usługi międzynarodowego przewozu drogowego, polegające na okazjonalnym przewozie osób autobusami zarejestrowanymi na terytorium innego państwa członkowskiego. Przewiduje ona możliwość skorzystania z uproszczonej rejestracji w zakresie identyfikacji podatkowej dla celów podatku VAT tych podatników oraz uproszczonego rozliczania podatku w odniesieniu do świadczonych przez nich wskazanych wyżej usług. Warunkiem jest niekorzystanie przez nich z możliwości odliczenia podatku naliczonego, otrzymania zwrotu podatku lub zwrotu różnicy podatku, o której mowa w art. 87 ust. 1 ustawy.

W celu skorzystania z tej procedury, podatnik powinien złożyć drogą elektroniczną zgłoszenie do Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście, który następnie nada takiemu podatnikowi numer identyfikacyjny na potrzeby wykonywanych przez niego usług na terytorium kraju i potwierdzi jego zidentyfikowanie jako "podatnika VAT - przewozy okazjonalne".

Tak zidentyfikowany podatnik będzie obowiązany drogą elektroniczną składać do urzędu skarbowego deklaracje podatkowe za okresy kwartalne w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po kwartale, w którym powstał obowiązek podatkowy. Podatek należny z tytułu świadczenia okazjonalnych przewozów wpłacany będzie w tym samym terminie na rachunek Drugiego Urzędu Skarbowego.

Podmioty korzystające ze szczególnej procedury będą zwolnione z obowiązku składania zgłoszenia rejestracyjnego dla celów podatku VAT na zasadach ogólnych oraz nie będą podlegały również obowiązkowi ewidencyjnemu, o którym mowa w art. 2 ust. 1 ustawy o NIP.

Jolanta Mazur