Sprawa dotyczyła opodatkowania sprzedaży niezabudowanych działek stanowiących majątek gospodarstwa rolnego. Do fiskusa zwrócił się podatnik posiadający w majątku prywatnym niezabudowaną nieruchomość rolną o powierzchni nieco ponad 7 ha. Działkę ta podatnik nabył w 1983 r. Do dzisiaj grunt jest wykorzystywany do działalności rolniczej. Podatnik wystąpił jednak o wydanie decyzji o warunkach zabudowy dla „budowy zespołu i budynków w formie zabudowy siedliskowej" celem wybudowania własnego siedliska. Ponieważ jednak nie ma możliwości zbycia pozostałych po wybudowaniu siedliska gruntów w jednej całości ze względu na jego rozmiary, planuje więc zbycie wydzielonych działek. Wcześniej chciałby jednak przekształcić te działki na tereny budowlane, bądź z możliwością zabudowy, uzbroić teren, wydzielić drogi wewnętrzne, ogłosić sprzedaż za pośrednictwem biura nieruchomości oraz w mediach. Podatnik podkreśla jednak, że nie prowadzi działalności w zakresie obrotu nieruchomościami.

Podatnik zapytał fiskusa, czy zbycie poszczególnych działek będzie podlegało VAT. Sam uważa, że nie, ponieważ sprzedaży następuje z majątku prywatnego, a nie w zakresie działalności gospodarczej związanej z obrotem nieruchomościami. Poza tym podejmowane działania związane ze sprzedażą nieruchomości nie mają charakteru ciągłego tylko incydentalny - dotyczą wyłącznie jednej nieruchomości rolnej otrzymanej w drodze darowizny i kupna od rodziny.

Fiskus się nie zgodził z podatnikiem. Organ uznał, że planowana sprzedaż działek, która zostanie wydzielona z posiadanego gruntu, który stanowi grunt rolny nie będzie stanowiła rozporządzania majątkiem osobistym. Zdaniem fiskusa podatnik dokonując planowanej sprzedaży działek - będzie działał w charakterze podatnika, a czynność ta będzie nosiła znamiona działalności gospodarczej w rozumieniu ustawy o VAT. Podatnik planując zbycie gruntu zamierza podzielić nieruchomość na mniejsze działki, przekształcić działki na tereny budowlane bądź z możliwością zabudowy, uzbroić teren, wydzielić drogi wewnętrzne, ogłosić sprzedaż za pośrednictwem biura nieruchomości oraz w mediach. Podatnik zaangażował tu środki podobne do tych, jakie wykorzystują podmioty zajmujące się profesjonalnie obrotem nieruchomościami tj. planuje wykazać aktywność w przedmiocie zbycia przedmiotowych działek porównywalną do działań podmiotów zajmujących się profesjonalnie tego rodzaju obrotem. Planowane działanie, które zamierza podjąć podatnik, przed planowaną sprzedażą gruntu, ma na celu uatrakcyjnienie nieruchomości dla potencjalnych nabywców. Takie świadome działania mają na celu przygotowanie przedmiotowego gruntu do sprzedaży, zmierzając do osiągnięcia korzyści materialnych z tego tytułu. Te działania nie stanowią według zarządu majątkiem prywatnym i będą uznane za działalność gospodarczą w zakresie obrotu nieruchomościami. Tym samym planowana sprzedaż działek nie będzie stanowiła zwykłego wykonywania prawa własności, a podatnik będzie działał w tym zakresie jak handlowiec. W konsekwencji sprzedaż działek będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT.

Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 5 stycznia 2016 r., sygn. akt ITPP3/4512-543/15/JC

 

 

Dowiedz się więcej z książki
VAT. Wybór orzecznictwa
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł