Wiele przepisów podatkowych może być rozumianych w różny sposób. Co więcej, wykładnia fiskusa często się zmienia. Przed kosztownymi konsekwencjami zakwestionowania rozliczeń może uchronić tylko odpowiedź izby skarbowej.

Interpretacja podatkowa to specyficzny twór. Jest to forma aktu administracyjnego, niebędąca ani decyzją, ani postanowieniem. Istnieją dwa rodzaje interpretacji: ogólne i indywidualne. Pierwsze z nich wydawane są przez Ministra Finansów z jego własnej inicjatywy na podstawie art. 14a Ordynacji podatkowej. Mają one zapewnić jednolite stosowanie prawa. Zdecydowanie bardziej powszechne są interpretacje indywidualne. Zostały one uregulowane w dalszej części rozdziału 1a o.p.

Formalnie, interpretacje te są również wydawane przez Ministra Finansów, jednak na mocy rozporządzenia, uprawnienie to zostało delegowane na dyrektorów izb skarbowych w: Poznaniu, Katowicach, Warszawie, Bydgoszczy, a od 1 kwietnia tego roku także w Łodzi. Wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej może złożyć każdy zainteresowany: podatnik, płatnik lub inny podmiot (także osoby niemające miejsca zamieszkania lub siedziby w Polsce). Wniosek przesyła się do dyrektora izby skarbowej właściwego ze względu na miejsce zamieszkania lub siedzibę wnioskodawcy.

źródło: Rzeczpospolita, 18 lipca 2011 r.