O pomoc w ściganiu dłużnika wystąpi do innego państwa wierzyciel lub polski organ egzekucyjny - wynika z opracowanych przez Ministerstwo Finansów założeń do projektu ustawy o wzajemnej pomocy przy dochodzeniu podatków, ceł i innych należności. Wniosek o udzielenie pomocy będzie mógł obejmować kilka należności. Projekt enumeratywnie wymienia należności pieniężne, których dotyczyć będzie wzajemna pomoc, są nimi przede wszystkim: cła, podatki, refundacje, interwencje, kary, grzywny oraz odsetki od tych kwot. Wystąpienie z wnioskiem możliwe będzie, gdy wysokość dochodzonych należności nie będzie mniejsza niż 1500 euro, a w dniu sporządzenia pierwszego wniosku nie upłynęło 5 lat od terminu płatności.

Wzajemna pomoc obejmować ma przede wszystkim wymianę informacji - państwa przekażą sobie dane o aktualnym miejscu zamieszkania dłużnika, jego nieruchomościach, rachunkach bankowych czy też miejscu pracy i zarobkach. Informacje te mają pomóc państwo w podjęciu decyzji czy wystąpić o odzyskanie należności lub ich zabezpieczenie.

Wniosek będzie można złożyć za pośrednictwem centralnego biura łącznikowego, które będzie właściwe także w odwrotnej sytuacji, tj. gdy inne państwo wystąpi do polskich władz o pomoc w ściganiu dłużnika. Organem właściwym do realizacji wniosku o powiadomienie lub udzielenie informacji będzie naczelnik urzędu skarbowego, właściwego ze względu na miejsce zamieszkania lub siedzibę podmiotu, którego dotyczy wniosek. Egzekucją i udzieleniem zabezpieczenia zajmą się z kolei organy egzekucyjne określone w ustawie o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.