Jesteśmy firmą spedycyjną. Otrzymaliśmy od naszego przewoźnika (dostawcy) fakturę kosztową za usługę transportową na trasie Glinde (Niemcy) - Poznań (Polska). Na fakturze nie ma podanego naszego (czyli nabywcy usługi) Nip-u UE z przedrostkiem PL, tylko zwykły NIP.
W związku z tym, czy mamy prawo odliczyć VAT z tej faktury?

Miejscem świadczenia nabywanej przez Was usługi transportu wewnątrzwspólnotowego jest Polska. Nie ma bezwzględnego wymogu podania na fakturze sprzedaży pełnego NIP (z przedrostkiem "PL"). W Polsce zatem usługi są opodatkowane. Podatek z faktury przez Was otrzymanej od sprzedawcy nie jest zatem podatkiem, o którym mowa w przepisie art. 88 ust. 3a pkt 2 u.p.t.u. Możecie go odliczyć.


Jak rozumiem usługę wykonał dla Was polski przewoźnik.
Zgodnie z przepisem art. 28 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535, z późn. zm.) - dalej u.p.t.u., w przypadku transportu towarów, którego rozpoczęcie i zakończenie ma miejsce odpowiednio na terytorium dwóch różnych państw członkowskich, zwanego dalej "wewnątrzwspólnotową usługą transportu towarów", miejscem świadczenia usługi jest miejsce, gdzie transport towarów się rozpoczyna.
Przepis art. 28 ust. 3 u.p.t.u. precyzuje wszakże, że w przypadku, gdy nabywca usługi podał dla tej czynności świadczącemu wewnątrzwspólnotową usługę transportu towarów numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia transportu, miejscem świadczenia usługi jest terytorium państwa członkowskiego, które wydało nabywcy ten numer.
Kupiony przez Was transport zaczął się z Niemczech. Co do zasady podlegałby on zatem opodatkowaniu w Niemczech. Jak rozumiem sprzedawca zastosował zasadę określoną w art. 28 ust. 3 u.p.t.u. i uznał, że jego usługa jest opodatkowana w Polsce (w związku z tym, że Wy - nabywca usługi - jesteście zidentyfikowani dla celów transakcji wewnątrzwspólnotowych właśnie w Polsce).
Wątpliwości Wasze są związane z tym, że na fakturze sprzedaży nie ma Waszego pełnego NIP-UE, tzn. zawarty jest tylko polski NIP (bez przedrostka "PL"). Obawiacie się, że transakcja zostanie potraktowana jako niepodlegająca opodatkowaniu w Polsce, a zatem podatek z faktury dla Was wystawionej byłby objęty przepisem art. 88 ust. 3a pkt 2 u.p.t.u.
Moim zdaniem Wasze obawy są jednak bezpodstawne. Z przepisów u.p.t.u. nie wynika, aby to podanie na fakturze sprzedaży numeru NIP z przedrostkiem "PL", decydowało o miejscu świadczenia (opodatkowania) w Polsce. Przepisy stanowią, że transport wewnątrzwspólnotowy jest opodatkowany w państwie identyfikacji wewnątrzwspólnotowej nabywcy, gdy nabywca poda ten numer sprzedawcy usług przy zamawianiu (nabywaniu) usług. Jest to wystarczające. Nie ma bezwzględnej konieczności podawania na fakturze sprzedaży pełnego numeru NIP nabywcy (z przedrostkiem "PL").
Co więcej - z przepisów wspólnotowych wynika, że miejsce świadczenia transportu wewnątrzwspólnotowego jest przeniesione do państwa nabywcy usług, o ile ten jest ma identyfikację wewnątrzwspólnotową. Nie wymagają podawania tego numeru sprzedawcy przy nabywaniu (zamawianiu) usług, bądź też umieszczania tego numeru na fakturze.
Przepis art. 47 zdanie drugie Dyrektywy 2006/112/WE z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. Urz. UE L Nr 347 z dnia 11 grudnia 2006 r., s. 1) stanowi, że w przypadku jednak, gdy usługa wewnątrzwspólnotowego transportu towarów jest świadczona usługobiorcom zidentyfikowanym do celów VAT w państwie członkowskim innym niż państwo rozpoczęcia transportu, uznaje się, że miejscem świadczenia usługi jest terytorium państwa członkowskiego, które nadało usługobiorcy numer identyfikacyjny VAT, pod którym usługa została dla niego wykonana.
Mając na uwadze powyższe trzeba uznać, że w sytuacji opisanej w pytaniu miejscem świadczenia nabywanej przez Was usługi transportu wewnątrzwspólnotowego jest Polska. Tutaj usługi są opodatkowane. Podatek z faktury przez Was otrzymanej od sprzedawcy nie jest zatem podatkiem, o którym mowa w przepisie art. 88 ust. 3a pkt 2 u.p.t.u. Możecie go odliczyć.